Vi skapar vetenskaplig förståelse, utveckla lösningar och tekniker som möjliggör övergången till ett hållbart, säkert och motståndskraftigt framtida livsmedelssystem.
Vi arbetar med avgörande vetenskapliga utmaningar, såsom att använda bioteknologisk innovation för att bredda utbudet av livsmedelsresurser. Vi utvecklar även nästa generations växtbaserade och hybrida livsmedel, med förbättrad näringsprofil och smak, från lokalt biomaterial och sidoströmmar. Vi använder oss också av innovativa teknologier som extrudering och 3D-printing för att strukturera alternativa proteiner och fetter. Med vår forskning vill vi omdefiniera hur vi utformar, producerar och upplever mat på ett hållbart och resurseffektivt sätt.
Livsmedelsbioteknik och nästa generations fermentering

Mikroorganismer bidrar till hur vi producerar, upplever och bevarar mat − från vår uråldriga tradition av att fermentera mat, till användning av cellfabriker och hur mikrobiomet i tarmarna påverkar oss. Vår forskning utforskar mikrobers potential att skapa hållbara, näringsrika och smakrika livsmedel.
Vi kombinerar högkapacitets-screening, multiomik, datavetenskap och avancerade fermenteringsteknologier för att utveckla nya ingredienser, bioprocesstekniker och hybrida livsmedelssystem som kan efterlikna eller överträffa konventionella livsmedel. Vi arbetar även med att utveckla nedströmsprocesser som möjliggör storskalig användning av mikrobiella livsmedel inom livsmedelssystemet.
Utrustning: Gruppen har tillgång till infrastruktur för högkapacitetsfermentering, metabolitprofilering och genomavkodning.
Växtbaserade proteiner och hybridlivsmedelsproduktion

Proteiner utgör endast en liten del av växtbiomassan. De är inbäddade i komplexa matriser av fibrer, polyfenoler, antinutrienter, fetter och andra komponenter.
Vi utvecklar skonsamma och effektiva fraktioneringstekniker som balanserar proteinkvalitet och resurseffektivitet, samtidigt som vi avlägsnar oönskade ämnen och förbättrar smak och funktionella egenskaper. Vi undersöker ett brett spektrum av växtbiomassor, inklusive baljväxter, spannmål och sidoströmmar, för att skapa hållbara och mångsidiga proteinkällor.
Parallellt utvecklar vi hybridlivsmedel som strategiskt kombinerar växtbaserade ingredienser med mikrobiella eller animaliska komponenter för att uppnå optimal näring, smak och textur. Vi kombinerar kunskap från proteinkemi, livsmedelsstrukturering och bioprocesser i vår strävan att utforma hybrida livsmedelssystem som förenar hållbarhet med egenskaper som tilltalar konsumenterna. Därmed stödjer de övergången till ett motståndskraftigt och hållbart framtida livsmedelssystem.
Utrustning: Gruppen har tillgång till en komplett uppsättning utrustning för extraktion, nedströmsprocessering och karakterisering av proteiner ur ett strukturellt, näringsmässigt, teknofunktionellt och smakmässigt perspektiv.
Livsmedelsstrukturering genom hållbara processer

Det är fortfarande en stor utmaning att strukturera alternativa proteiner och fetter för att efterlikna textur och sensoriska egenskaper hos konventionella livsmedel.
Vi arbetar med innovativa processtekniker, inklusive våtextrudering och multimaterial-3D-utskrift, för att skapa fibrösa, skiktade och anisotropa strukturer från alternativa proteiner, fetter och mikroorganismer. Vi utvecklar texturerade livsmedel från mindre raffinerade ingredienser samtidigt som vi förbättrar de sensoriska egenskaperna genom samextrudering och avancerade 3D-utskriftstekniker.
Utrustning: Våra faciliteter inkluderar en specialbyggd extruder i labbskala (12 mm) med ett brett utbud av kylmunstycken för både torr- och våtextrudering i en livsmedelsklassad miljö, samt en modulär multimaterial-3D-skrivare för livsmedel, avsedd för precisionsdesign och prototyputveckling av strukturer.
Våra forskare
Forskningsledare

- Docent, Livsmedelsvetenskap, Life Sciences
Forskare

- Postdoc, Livsmedelsvetenskap, Life Sciences

- Postdoc, Livsmedelsvetenskap, Life Sciences

- Postdoc, Livsmedelsvetenskap, Life Sciences

- Doktorand, Livsmedelsvetenskap, Life Sciences

- Doktorand, Livsmedelsvetenskap, Life Sciences

- Doktorand, Livsmedelsvetenskap, Life Sciences
Studenter
- Andreas Axelkraft
- Carl Gustafsson
- Niloofar Bastegani
- Anna-Lena Kleinert
Jobba hos oss
Se Chalmers webbplats “Lediga tjänster” för utannonserade tjänster i vår forskargrupp.