Program

Abstracts of the talks.

 

  • Monday, June 3
9:00-9:30 Registration
9:30-9:35
Welcome
9:35-10:35
Igor Burban

Algebraic geometry of the classical Yang-Baxter equation

10:35-11:00

Coffee Break
11:00-12:00
 Eugene Karolinsky

 Belavin-Drinfeld cohomology and classification of quantum groups
12:00-14:00  Lunch
14:00-14:40
 Elena Poletaeva

On representations of finite W-algebras
14:50-15:30
 Raschid Abedin
 The elliptic Lie Bialgebra in the algebro-geometric context
15:30-15:50 Coffee break
15:50-16:20
 We remember Leonid Vaksman
 

  • Tuesday, June 4
9:30-10:30
Sergey Neshveyev

On compact quantum groups of Lie type

10:30-11:00

Coffee Break
11:00-12:00
Konrad Schmudgen

Regular Operators and Graph Regular Operators on Hilbert $C^*$-modules
12:00-14:00 Lunch
14:00-14:40
Olof Giselsson

q-independence of the Drinfeld-Jimbo q-deformations
14:50-15:30
Daniil Proskurin
On q-tensor product of Cuntz algebras
15:20-15:50 Coffee break

15:50-16:20


Free discussions


  • Wednesday, June 5
9:30-10:30
Yan Soibelman

Cohomological Hall algebras, quantum groups and instantons.

10:30-11:00

Coffee Break
11:00-12:00
Hans Plesner Jakobsen

Quantized Differential Operators, Quantized Weyl Algebras, and Quantized Generalized Verma Modules
12:00-14:00  Lunch
14:00-14:40
Jonathan Nilsson

Representation theory for Lie algebras of vector fields
14:50-15:30
Roman Yakymiv
On isometries satisfying deformed commutation relations
15:30-16:00 Coffee break
16:00-16:40   
Lyudmila Turowska

Shilov boundary for "holomorphic functions" on a quantum matrix ball


  • Thursday, June 6

9:30-10:30  Harald Upmeier                    

10:30-11:00   Coffee Break 

11:00-12:00   Wojciech Szymanski  
                        On noncommutative fiber bundles

12:00-14:00 Lunch

14:00-14:40   Genkai Zhang
                         Eigenvalues of invariant differential operators and Okounkov polynomials

14:50-15:20   Vasyl Ostrovskyi
                        On CAR relations with orthogonal ranges

15:20-16:00 Coffee break

  • Friday, June 7


​ ​9:30-10:30  Anthony Giaquinto 
                     Peter-Weyl Bases, Preferred Deformations and Schur-Weyl Duality

10.30-11.00  Coffee break

11:00-11:40 Alexander Stolin 
                      Poisson homogeneous spaces and quantization

Publicerad: to 13 feb 2020.