Mer om oss på Lärande och lärandemiljöer

Bild 1 av 1
Kuggen

Vi är en av två biblioteksavdelningar och vi arbetar med digitalisering av undervisning och blended learning, undervising i informationskompetens på grund- och avancerad nivå och jobbar också med att göra bibliotekets digitala och fysiska lärandemiljöer tillgängliga. Tillsammans med våra användare och bibliotekets andra avdelning, ska vi skapa ett forskningsbibliotek i framkant för studenter, lärare och forskare verksamma på universitetet.

Detta är våra mål: 

  • Utgöra stöd för lärare som önskar implementera i blended learning-inslag i sina kurser.
  • Erbjuda utbildning till studenter och doktorander med fokus på informationssökning, värdering av information på vetenskaplig nivå, citeringspraxis och upphovsrätt.
  • Erbjuda en fysisk och digital mötesplats för studier, kunskapsinhämtning, och inspiration som är bemannat av professionell personal som utifrån ett pedagogiskt förhållningssätt vägleder och ger dess användare service.

Mer om oss på Lärande och lärandemiljöer | Chalmers