Kontakt

Telefon: 031-772 5500 (Observatoriets allmänna nummer) 
               031-772 1000 (Chalmers växel)
Direktnummer: 031-772 + anknytning
Fax: 031-772 5590 (Observatoriet) 
        031-772 1801 (Gruppen för avancerad mottagarutveckling)
 
På den här sidan hittar du följande kontaktuppgifter:
 
>>> För övriga medarbetare, se Personal​.

Föreståndare

John Conway
Epost: john.conway@chalmers.se, Telefon: 031-772 5503

Vice föreståndare

Eva Wirström
Epost: eva.wirstrom@chalmers.se, Telefon: 031-772 5520, 031-772 6424

Presskont​akter

Robert Cumming, kommunikatör
Epost: robert.cumming@chalmers.se, Telefon: 031-772 5500, Mobiltelefon: 070-493 3114

Administration

Jonas Heiker, administrativ chef, institutionen för rymd-,  geo- och miljövetenskap
Epost: jonas.heiker@chalmers.se Telefon: 031-772 2576
 
Katarina Norheim (ekonomi)
Epost: katarina.norheim@chalmers.se, Telefon: 031-772 5510
 
Paula Rosell (administration)
Epost: paula.rosell@chalmers.se, Telefon: 031-772 5501 ​

​Support

Teleskopen i Onsala
Michael Lindqvist
Epost: michael.lindqvist@chalmers.se, Telefon: 031-772 5508
 
ARC-noden och astronomiska observationer
Michael Lindqvist
Epost: michael.lindqvist@chalmers.se, Telefon: 031-772 5508
Matthias Maercker (ARC-noden)
Epost: matthias.maercker@chalmers.se, Telefon: 031-772 5521
 
Geovetenskaper
Rüdiger Haas
Epost: rudiger.haas@chalmers.se, Telefon: 031-772 5530
 
APEX-projektet
Per Bergman
Epost: per.bergman@chalmers.se, Telefon: 031-772 5569
 
Proposaler
Magnus Thomasson
Email: magnus.thomasson@chalmers.se, Telefon: 031-772 5534, 031-772 8587​
 
Gruppen för avancerad mottagarutveckling (GARD)
Victor Belitsky
Epost: victor.belitsky@chalmers.se, Telefon: 031-772 1893
 
Elektroniklaboratorium
Lars Pettersson
Epost: lars.pettersson@chalmers.se, Telefon: 031-772 5568​
 
Mekanisk verkstad
Lars Wennerbäck
Epost: lars.wennerback@chalmers.se, Telefon: 031-772 5585
 
Datorer och nätverk
Roger Hammargren
Epost: roger.hammargren@chalmers.se, Telefon: 031-772 5551

Postadress

Onsala rymdobservatorium
439 92 Onsala
 
Gruppen för avancerad mottagarutveckling (GARD):
Chalmers tekniska högskola
Gruppen för avancerad mottagarutveckling (GARD)
412 96 Göteborg

Besöksadress

Onsala rymdobservatorium
Observatorievägen 90, Råö
Onsala
 
Gruppen för avancerad mottagarutveckling (GARD): 
Chalmers Campus Johanneberg
Kemivägen 9 ("MC2-huset") 
Göteborg

Kontor på Rymd-, geo- och miljövetenskap

Lärare, astronomer: telefon 031-772 1565
Lärare, mättekniklaboratoriet: telefon 031-772 1596
Doktorander: telefon 031-772 3601

Fakturaadress

Chalmers tekniska högskola AB 
Fakturaservice 
412 96 Göteborg
 
På fakturan ska anges referensperson på Onsala rymdobservatorium samt kostnadsställe.
 
Organisationsnummer: 556479-5598
 
​​​​​

Publicerad: ti 20 aug 2013. Ändrad: on 06 mar 2019