I mitten av oktober var det dags för ännu ett frukostseminarium för Chalmers Ocean. Denna gång handlade det om forskning i Norra ishavet, närmare bestämt om observationer av havsisens rörelser och deformation med hjälp av satellitbilder och driftbojar på isen, samt resultat från mätningar av så kallad ”dissolved organic carbon”. Som vanligt filmades seminariet, och du kan se filmupptagningen här.
Chalmers tematiska område Ocean anordnar återkommande frukostseminarier, där det bjuds på frukost och ny spännande forskning inom de marina och maritima områdena. Seminarierna streamas via Chalmers Youtube-konto, och du kan alltid se dem i efterhand på Chalmers Youtube-konto.
Vid seminarium nummer 2 presenterade forskarna Leif Eriksson och Urban Wünsch aktuell forskning om hur klimatförändringar påverkar Arktiska oceanen. Leif Eriksson visade hur havsisens rörelser och deformation kan mätas med satellitdata och driftbojar på isen, medan Urban Wünsch visade hur löst organiskt material bryts ned och transporteras när isen smälter.
Håll dig uppdaterad via Oceans hemsida
På Chalmers Oceans hemsida hittar du alltid aktuell information om seminarier, nyheter och allt annat som rör Chalmers tematiska område Ocean. Nästa frukostseminarium går av stapeln i december - mer info om det kommer.
Kontakter
- Professor*, Geovetenskap och Fjärranalys, Rymd-, geo- och miljövetenskap
- Biträdande universitetslektor, Vatten miljö teknik, Arkitektur och samhällsbyggnadsteknik
- Avdelningschef, Transport, energi och miljö, Mekanik och maritima vetenskaper




