Grönytorna gör jobbet i den täta staden

Verapodden. I den tättbebyggda staden är människor mer stressade än i den glesa. Men det räcker med mindre grönområden för att pulsen ska gå ner, förutsatt att de är flera och har en viss biologisk diversitet. Välmående grönytor är också ett kostnadseffektivt sätt att möta klimatförändringen. I Verapodden hör du Ahmed Eldesoky, postdoc i stadsbyggnad och Meta Berghauser Pont, professor i urbanmorfologi och stadsbyggnad, som tror att det går att kombinera det täta med det gröna om man vågar tänka nytt.

Bild 1 av 2

Hur fungerar de gröna ytorna i staden? Finns det biologisk mångfald? Vilken roll spelar den för vårt välmående? Nu kartläggs djurens liv. Sensorer som spelar in ljud från bland annat fåglar har placerats ut runt om i Göteborg. Meta Berghauser Pont, professor vid Arkitektur och samhällsbyggnadsteknik, ligger bakom studien.

Illstration, sensor och Meta Berghauser Pont
Ahmed Eldesoky, postdoc i stadsbyggnad

Under våren 2024 spelar forskare in fågelkvitter på 30 platser i centrala Göteborg för att mäta mångfalden. I förlängningen vill de veta hur man kan utforma framtidens städer så att växter, djur och människor kan trivas tillsammans. 


Om Verapodden

I Chalmers Verapodd hör du personliga samtal med forskare, studenter, lärare och alumner. Vilka är deras erfarenheter, drivkrafter och visioner? Vad blir det av kunskapen från Chalmers?

Projektledare: Cecilia Hillman & Maria Saline, Genie

Originalmusik av Stefan Karlsson
Programledare, teknik & redigering: Malin Avenius
Producent: Anne-Christine Nordin.

Vera Sandberg blev Sveriges första kvinnliga ingenjör år 1917. Hon studerade som ensam kvinna bland 500 män. Idag är rymmer Chalmers tekniska högskola 10 500 studenter och en tredjedel är kvinnor.

Chalmers utbildningsprogram och kurser

30 kreativa tekniska grundutbildningar,
ett 40-tal masterprogram och två versioner av Tekniskt basår – på Chalmers finns något för alla. Läs mer. 

 

Maria Saline

  • Pro­jekt­le­dare, Led­nings­kans­liet, Chalmers verk­sam­hets­stöd
Gå till personsida

Cecilia Hillman

  • Enhetschef, Kom­mu­ni­ka­tions­av­del­ningen, Chalmers verk­sam­hets­stöd
Gå till personsida

Meta Berghauser Pont

  • Professor (N2), Stads­bygg­nad, Arkitektur och sam­hälls­bygg­nads­tek­nik
Gå till personsida

Ahmed Hazem Eldesoky

  • Doktor, Stads­bygg­nad, Arkitektur och sam­hälls­bygg­nads­tek­nik
Gå till personsida

Du kanske också är intresserad av

1 av 3

  • Nyheter

    Här hittar du nyheter från hela Chalmers.

    Läs mer
  • Nytt verktyg ger helhetssyn när staden förtätas
    forskning

    Nytt verktyg ger helhetssyn när staden förtätas

    Dagens stadsplanerare står inför ett komplext uppdrag när olika, och ibland motstridiga, aspekter och behov behöver tillgodoses i stadsplaneringen. Ett nytt verktyg ska synliggöra positiva effekter av förtätning och ge förståelse för, och därmed möjlighet att motverka, negativa effekter av förtätning.

    Läs mer
  • Forskare undersöker djurens hemliga liv på Chalmers
    forskning

    Forskare undersöker djurens hemliga liv på Chalmers

    Kan djuren berätta något för oss om staden och hur vi kan samexistera? Den frågan ställer sig Chalmersforskare som under några veckors tid avlyssnar djurlivet på campus.

    Läs mer