
Samarbetet mellan Chalmers och GeBlod i Västra Götalandsregionen har gett tydliga resultat. Under fyra besök på campus under april och maj testade sig 109 studenter och medarbetare för att bli blodgivare. Av dessa beräknas cirka 75 personer kunna bli nya blodgivare.
De cirka 75 nya blodgivarna kan göra stor skillnad. Den blodpåse som en givare ger delas upp i tre olika blodkomponenter – röda blodkroppar, trombocyter och plasma – som kan användas för att hjälpa olika patienter. Om samtliga nya blodgivare ger blod en gång motsvarar det insatser som kan hjälpa upp till 225 patienter.
Satsningen är en del av det samarbete som inleddes under våren för att bidra till en stärkt blodförsörjning och ökad beredskap i Sverige. Genom att erbjuda registrering och provtagning direkt på campus har tröskeln sänkts för den som funderat på att bli blodgivare.
Nya möjligheter i höst
Samarbetet fortsätter under hösten. GeBlod planerar att vara på plats på campus redan vid terminsstarten i augusti för att informera om blodgivning och erbjuda enklare blodvärdestest. Därefter kommer flera tillfällen under september och oktober då studenter och medarbetare kan genomgå den första provtagningen direkt i Kårhuset.
Har du någon gång funderat på att bli blodgivare så är det nu du ska passa på, det kan inte bli enklare och bekvämare. Håll utkik i studentkalendern efter datum då provtagning erbjuds.