Firar 75 år i radioastronomins tjänst

Bild 1 av 6
Partytält mellan tvillingteleskopen
Fullt med folk i partytältet
Gäster vid fotoutställningen
Män som tittar på en teknikdetalj i guld
En man med gitarr och en sångerska
Många människor skålar
Onsalas ena tvillingsteleskop bidrog med lite skugga - och lä! - till det för dagen uppbyggda partytältet.

Den 15 maj 2025 firade Onsala Rymdobservatorium sitt 75-årsjubileum, med inbjudna prominenta gäster, många minnen och strålande solsken.

– Det här är mitt vetenskapliga hem. Erfarenheterna jag gjorde när jag var ung forskare på observatoriet har format både min karriär och min syn på vetenskap, sa Susanne Aalto, prorektor och vice vd på Chalmers, professor i radioastronomi och först ut på den långa talarlistan. 

Firandet började redan på förmiddagen på Chalmers Campus Johanneberg, där gästerna bland annat fick besöka Gruppen för avancerad mottagarutveckling, GARD, för att lära sig mer om deras arbete med att designa och utveckla superkänsliga mottagare för några av världens mest avancerade teleskop. Gästerna fick även besöka Chalmers renrum och superdatorer.

Efter en busstur söderut fortsatte programmet i Onsala, med tal, rundturer och rymdinspirerad musik från duon Bjarki och Angelina.

Det var många som ville dela med sig av minnen från förr och tankar om framtiden för observatoriet. Föreståndaren för SKA-Observatoriet Phil Diamond sa att det var ett riktigt nöje att vara tillbaka på sin gamla ”stomping ground”, dit han kom första gången som ung post doc 1983.

– I dag firar vi 75-årsjubileumet, men vi ser också fram emot nästa generation för radioastronomin. Att Sveriges riksdag härom veckan röstade för att Sverige ska blir 13 medlemstat i SKAO var inget annat än fantastiskt att få vara med om!

Läs mer om att Sveriges riksdag röstat för att gå med i SKAO

Susanne Aalto, prorektor och vice vd på Chalmers och professor i radioastronomi fyllde på: 

– Det växande nätet av internationella partnerskap där Onsala har en central roll hjälper till att öka vår kunskap och förståelse av kosmos.

Enligt John Conway, föreståndare för observatoriet sen 2013 är vi är på väg in i en gyllene era för radioastronomi. Han berättade också om när han som nyanställd på observatoriet hade som uppdrag att klättra upp och ner i teleskopen och göra justeringar – trots att han var höjdrädd. John delade med sig av några av observatoriets milstolpar genom åren och tog upp att många besökare brukade vara fascinerade över hur mycket som åstadkommits på ett observatorium med så pass liten personalstyrka. 

Den bredd av forskning som utförs med observatoriets teleskop och instrument - radioastronomi, geodesi, atmosfärstudier, havsvattennivåer, landhöjning och så vidare - lyftes fram av Ylva Pihlström, som idag arbetar på National Radio Astronomy Observatory i West Virginia, USA. 

– När jag var student på Chalmers bussades vi ut till observatoriet för att få se med egna ögon vad de olika teleskopen kan användas till. Att studenter får tillgång till en sån här nationell infrastruktur uppmuntrar verkligen unga studenter att ge sig in i de här forskningsfälten, sa Ylva Pihlström. 

På talarlistan återfanns också namn som Laura Sanchez, som leder samarbetsorganisationen Global Geodetic Observing System, Michael Garrett, föreståndare vid Jodrell Bank Centre of Astrophysics, UK, Martin Lidberg, Lantmäteriet och Liz Humphreys, Alma-teleskopet, bland andra. Allt under ledning av konferenciär Moa Skan, doktorand vid institutet för solfysik, Stockholms Universitet. 

Programmet avslutades med rundturer och studiebesök vid de olika teleskopen och instrumenten, och besökarna hann också med att besöka en fotoutställning kurerad av konstnären och forskaren Kerstin Hamilton vid Göteborgs Universitet. 

Läs mer om Observatoriet här på Chalmers webbplats

Text: Christian Löwhagen

Bilder: Christian Löwhagen och MJ Shahhoseini