
– Forskningen jag har föreslagit kombinerar idéer från matematik, fysik och datavetenskap i syfte att utforska kvantdatorernas verkliga potential, säger Cameron Calcluth, doktorand vid avdelningen för tillämpad kvantfysik, som är en av årets mottagare av det prestigefyllda Wenner-Gren-stipendiet.
Wenner-Gren-stipendiet är det mest exklusiva programmet som erbjuds av Wenner-Gren-stiftelserna och syftar till att stödja internationellt vetenskapligt utbyte. Mer specifikt ger stipendiet unga forskare möjlighet att få kvalificerad postdoktoral utbildning utomlands i tre år och ytterligare två års forskningsverksamhet i Sverige. Som en av endast sju mottagare i Sverige under 2025 kommer Cameron Calcuth, doktorand vid avdelningen för tillämpad kvantfysik vid Chalmers, nu att få finansiering för tre års självständig forskning vid Matematiska institutet vid Oxfords universitet, samt för två års forskningsverksamhet vid institutionen för datavetenskap vid KTH, Stockholm.
Hej Cameron - grattis! Vad var din spontana reaktion när du fick reda på att du skulle få det här stipendiet?
– Jag var extatisk! Jag var också lite skeptisk – det första jag gjorde var att be min partner läsa mejlet för att försäkra mig om att jag inte hade missförstått! För mig är det ett stort steg mot min ultimata karriärdröm att bli akademiker. Stipendiet ger mig tid och frihet att arbeta i fem år med forskning som jag verkligen brinner för, och i flera år slippa behöva lägga tid på finansieringsansökningar. Jag delade också omedelbart nyheten med min doktorandhandledare, Giulia Ferrini, för att uttrycka min tacksamhet för hennes vägledning och stöd genom ansökningsprocessen. Nyheten gjorde mig också ännu mer entusiastisk över min föreslagna forskning, nu när jag kommer att kunna förverkliga mina idéer!
Vilket forskningsämne kommer du att fokusera på under de kommande åren?
– Forskningen jag har föreslagit kombinerar idéer från matematik, fysik och datavetenskap i syfte att utforska kvantdatorernas verkliga potential. Jag kommer att jämföra två kvantdatormodeller: kvantbitsmodellen, som använder binära kvantbitar, och en som ger ett oändligt intervall av mätvärden. Även om båda förväntas lösa vissa problem mycket snabbare än klassiska datorer, vet vi för närvarande inte hur deras egenskaper står sig i jämförelse. Genom att förstå skillnaden mellan de två kommer min forskning att syfta till att designa nya kvantalgoritmer för båda plattformarna, potentiellt användbara för både vetenskap och industri.
Vad fick dig att välja Oxford?
– Oxford är värd för ett av Europas största kvantforskningscentra och har cirka 60 forskare som arbetar med kvantteknologi. Under stipendiet kommer jag att samarbeta med professor Bálint Koczor, som är en världsexpert på matematiska tekniker för att förstå kvantdatorer, vilket kommer att vara avgörande för den teoretiska grunden för mitt projekt. Sedan, under de kommande två åren, kommer professor Stefano Markidis att vara värd för mig på KTH:s datavetenskapliga institution, där jag kommer att utveckla nya kvantalgoritmer baserade på de idéer som utvecklats vid Oxford.
Har du några tankar om varför din ansökan tilldelades stipendiet?
– Jag tror att panelen förstod den spännande potentialen i mitt projekt: om det blir framgångsrikt kommer det att låsa upp nya algoritmer som kan vara användbara inom en mängd olika områden. Panelen verkade också entusiastisk över det tvärvetenskapliga och internationella tillvägagångssättet i mitt projekt. Jag har redan tillbringat mycket tid vid fyra olika universitet runt om i världen och läst kurser från ytterligare tre. Dessutom ligger stipendiet i skärningspunkten mellan tre olika ämnen: min bakgrund är inom teoretisk fysik, och stipendiet kommer att ta mig till Matematiska institutet vid Oxfords universitet och institutionen för datavetenskap vid KTH.
Tack, Cameron, och grattis!
- Doktorand, Tillämpad kvantfysik, Mikroteknologi och nanovetenskap