Fler blodgivare behövs – registrera dig på campus

Bild 1 av 1
Den röda blodbussen uppställd på campus Lindholmen.
Blodbussen vid ett besök på Lindholmen.

Har du funderat på att bli blodgivare? Nu samarbetar Chalmers och GeBlod i Västra Götalandsregionen för att öka antalet blodgivare i Sverige. Du kan nu göra ett första test för att kunna anmäla dig som blodgivare – direkt på campus.

Den osäkra omvärldssituationen gör att Sverige behöver stärka sin beredskap – även vad gäller blodgivarkåren. GeBlod testar nu ett nytt arbetssätt för att rekrytera nya blodgivare. Om du någon gång har funderat på att bli blodgivare så passa på nu, det kan inte bli enklare och smidigare.

Så här blir du blodgivare på campus

Under våren, med start den 24 april, besöker GeBlod Chalmers, vid fyra tillfällen med sitt beredskapsteam, för att genomföra nyregistrering och provtagning på plats. Då kan du registrera dig som blodgivare och ta det obligatoriska första testet som behövs för att bedöma om du är en lämplig blodgivare.

Det som krävs är att du är svensk medborgare, har en svensk ID-handling och talar svenska samt bokar en tid för provtagning. Du ska vara frisk, väga minst 50 kilo och vara i åldern 18-65 år. Hela besöket tar cirka 30 minuter. Drop-in i mån av tid.

Vid besöket kommer du:

  • Titta på en kort informationsfilm.
  • Fylla i en hälsodeklaration.
  • Gå igenom dina svar i ett enskilt samtal med personal från GeBlod.
  • Lämna blodprover.

Plats: Grupprum 1 och 2, plan 2 i Kårhuset.
Tid:
08.30-14.00
Datum för provtagning:
24 april, 6, 13 och 27 maj.

Efter cirka två veckor får du besked från GeBlod om du kan bli blodgivare. Om du blir godkänd som blodgivare kan du därefter boka tid för att ge blod på blodbussen när den kommer till campus nästa gång, eller på någon av GeBlods mottagningar i Västra Götaland, till exempel GeBlod i Nordstan. Mer information och öppettider finns på GeBlod.nu.

OBS! Ingen blodgivning - bara nyregistrering vid dessa tillfällen

Om du redan är blodgivare så finns tyvärr ingen möjlighet att lämna blod vid dessa tillfällen. Beredskapsteamet genomför endast registrering/provtagning av nya blodgivare. 

För dig som talar engelska

Endast svensktalande personer kan nyregistrera sig på campus. Om du talar engelska och vill bli blodgivare är du varmt välkommen att boka en tid hos GeBlod Nordstan. Läs mer på GeBlod.nu/english.

Kontaktperson på Chalmers

Susanne Stolt
  • Servicekoordinator, Centralt stöd gemensamt, Chalmers verksamhetsstöd