Kollar snabbt solforskarnas twitter-feeds, email och bloggar: Det verkar som om någon beståndsdel av Isons kärna faktiskt har överlevt, för nu har vi återigen en kropp i solteleskop-bilderna (se ovan) från vilken en svans har börjat växa igen!
Men detta har tagit alla med överraskning och ingen kan ännu säga om detta innebär att vi trots allt kommer att kunna se Ison på himlen i december, eller hur stark den i så fall kommer att vara.
Som astronom som jobbar med interstellär kemi i vanliga fall är jag verkligen inte van vid så här snabba händelseförlopp och det känns fantastiskt att kunna följa utvecklingen hos ett objekt i så gott som realtid på det här sättet - särskilt som komet Ison har visat sig göra precis som den vill!
Text: Eva Wirström, forskarassistent vid institutionen för rymd och geovetenskap, Chalmers
Bild: Nasa/ESA Lasco c3
Läs mer:Ison: Onsala 28 novemberIson: Chile 27 novemberIson: Onsala 27 novemberIson: Chile 24 novemberIson: Onsala 21 novemberIson: Chile 19 novemberIson: Chile 18 novemberIson: Onsala 18 novemberIson: Chile 17 novemberIson: Chile 16 novemberIson: Chile 15 novemberIson: Onsala 15 novemberChalmersastronomer bevakar komet IsonOm teleskopenObservationerna med 20-meters radioteleskopet i Onsala, 45 km söder om
Göteborg, börjar den 14 november och fortsätter fram till den 7
december. Onsala
rymdobservatoriums 20-metersteleskop har sedan invigningen 1976 varit
ett av världens viktigaste radioteleskop. Nuförtiden används det som en
del av internationella nätverk för mätningar av jordens rörelser
(geodetiska observationer) men även för observationer av molekyler i
gasmoln i Vintergatan och bortom den.
Samtidigt observeras kometen av astronomer vid Onsala rymdobservatorium
från teleskopet Apex, 5 100 meter över havet i Atacamaöknen i norra
Chile. Apex är ett
samarbetsprojekt mellan Max-Planckinstitutet för radioastronomi, Onsala
rymdobservatorium och Europeiska sydobservatoriet ESO. Teleskopet drivs
av ESO.