













Sista lördagen i september fylldes campus av glada ansikten, kära återseenden och nya möten – allt inramat av sol, musik och genuint studentikos stämning. Det var en dag då generationer av chalmerister möttes för att dela minnen, upptäcka ny teknik och fira den gemenskap som förenar oss alla.
En av höjdpunkterna var invigningen av den nya utställningen om Vera Sandberg, Sveriges första kvinnliga ingenjör, som nu kan besökas på Chalmers Konferens vid Chalmers entré. Alumnen Bo Hedfors tog oss med på en resa genom Veras liv och banbrytande gärning. Årets alumner, Gustav Henman och Julia Ravanis delade sina tankar om teknikens roll i samhället och berättade om vägen som ledde dem till där de är idag. Huvudtalaren Gert Wingårdh satte punkt för föreläsningarna med en inspirerande betraktelse över arkitektur, kreativitet och vad som gav honom inspiration i hans uppväxt.
Utanför föreläsningssalarna bubblade det av aktivitet. Chalmersbaletten, Allianceorkestern och Svea Skivgarde skapade feststämning med dans, musik och pyroteknik. På Teknologgården grillades marshmallows över ballongeld, FestU höll i gång med hoppborg och skratt, och CASE Lab, Formula Student, Revere-lastbilen, Science Safari och FysikLek bjöd både barn och vuxna på upptäckarglädje.
När dagen övergick i kväll samlades gästerna i Kårhuset för en stämningsfull sittning med spex, sång och dans till livebandet Spectrum. Ett fint avslut på en dag som påminde oss om varför Chalmeristerna alltid finner vägen tillbaka till varandra.
Tack till alla som deltog och bidrog till att göra Alumndagen 2025 till en dag att minnas!



