Nya teknikparken startskottet för ett samlat campus

Bild 1 av 7
Gäster minglar på invigningen
Teknikparken
Kårens ordförande och rektor Martin Nilsson Jacobi
Musikikanter
Interiörbild Teknikparken
Interiörbild Teknikparken
Konfetti
Bilder: Hiba Fawaz.

Nu är de invigda – de 4 000 kvadratmeterna nya studielokaler på campus Johanneberg.
– Det här är en milstolpe i Ett samlat campus – och Chalmers när det är som allra bäst, säger Fredrik Nilsson, vicerektor för campusutveckling.

Det var packat med folk när Nya Teknikparken skulle invigas den 2 september. Efter tal av i tur och ordning rektor Martin Nilsson Jacobi, kårordförande Tobias Filmberg, vicerektor för utbildning Jörgen Blennow samt Fredrik Nilsson, var det dags för alla närvarande att gemensamt inviga lokalerna – genom att smälla av de konfettikanoner som delats ut i dörren.

– Den här invigningen handlar om mer än ett nytt hus, det är starten för ett mer inbjudande campus, och en samlingsplats för studenter, sade Tobias Filmberg.

Jörgen Blennow lyfte den ”djärva, varierande och färgrika designen” och poängterade att han liksom många lärare gladdes över att det finns klassiska krittavlor i flera av lärosalarna.

Vicerektor för campusutveckling, Fredrik Nilsson, kallade Nya teknikparken för en milstolpe i projektet Ett samlat campus.

– Det här är en manifestation av det stora arbete som gjorts av många människor, och av vårt fokus framåt. Det finns en atmosfär präglad av framåtanda och dynamik.

Han lyfte också att de nya lokalerna bidrar till att omvandla de södra delarna av campus till en mer akademisk verksamhet med fler studenter, och passade på att tacka alla inblandade i arbetet:

– Det här är Chalmers när det är som bäst – alla har hjälpts åt att hitta konkreta lösningar.

Fakta / De nya utbildningslokalerna i Teknikparken

  • 4 000 kvadratmeter fördelade på två våningsplan
  • 11 lärosalar i varierande storlekar, för alltifrån 30 till 138 personer, med både griffeltavlor och teknisk utrustning för presentation och streaming
  • 25 grupprum, cirka 450 studieplatser och ett antal tysta läsplatser
  • Två lunchrum med mikrovågsugnar och ett kafé i markplan som drivs av studentkåren

Skribent

Erik Krång