Chalmers stod värd för en av världens största utbildningskonferenser

Bild 1 av 3
Kvinna på skateboard
Personer runt ett bord med fika
Martin Nilsson Jacobi, rektor, Chalmers tekniska högskola tillsammans med Sau Kim Lum, biträdande vicerektor, National University of Singapore.
Mikrokurserna som hölls i Chalmers makerspace Fuse var mycket uppskattade. Foto: Anna-Lena Lundqvist

Under september pågick en av världens största konferenser inom internationalisering av högre utbildning där Chalmers var en av värdarna.

Chalmers och fem andra västsvenska lärosäten stod värd för en av världens största konferenser inom internationalisering av högre utbildning. Den årliga utbildningskonferensen som anordnas av European Association for International Education, EAIE, hölls den 9-12 september på Svenska Mässan i centrala Göteborg. Konferensen möjliggör för deltagarna att utbyta erfarenheter, bygga relationer och stärka samarbeten med nuvarande och presumtiva partners.

Jörgen Blennow, vicerektor för utbildning

– Värdskapet för EAIE konferensen i Göteborg har möjliggjort för oss att öka vår synlighet globalt. Det är därigenom inte bara att betrakta som ett viktigt internationellt forum för dialog med nuvarande och presumtiva partners, utan även ett verktyg som hjälper oss att uppnå vår vision, att bli ett globalt framstående tekniskt universitet för en bättre värld, säger Jörgen Blennow, vicerektor för utbildning.

EAIE är en medlemsdriven organisation för aktörer inom högre utbildning och samlar årligen över 7000 deltagare – i första hand ledningspersoner och stödpersonal som arbetar med internationalisering – från mer än 100 länder.

Temat för årets konferens, Go-Create, utgick från Göteborgs starka fokus på hållbarhet, inkludering och innovation där Göteborg är världsledande. Därmed utgör Göteborg en utmärkt plats att planera framtiden för internationalisering inom högre utbildning, utveckla nya angreppssätt på dagens viktigaste frågor och skapa en gemensam framtidsvision.

Förutom alla de aktiviteter som arrangerades på Svenska Mässan under veckan, bjöd de lärosäten som stod för värdskapet in samarbetspartners till särskilda event och guidade besök på sina respektive campus. Chalmers stod värd för flera arrangemang under veckan som var mycket uppskattade av deltagarna. Partnerdagen på måndagen inleddes med fika, mingel och anföranden i Chalmersska huset där 85 samarbetspartners deltog och avslutades med en mottagning på World of Volvo. På tisdagen hölls Chalmers Campus Experience, guidade turer på campus Johanneberg, där deltagarna bland annat fick ta del av interaktiva mikrokurser som hölls i högskolans makerspace Fuse. Mot slutet av veckan bjöd Chalmers och Göteborgs universitets rektorer in ledningspersoner från samarbetspartners till en gemensam middag i Chalmersska huset.

Jens Hansson, Chalmers koordinator. Foto: Henrik Sandsjö

– Konferensveckan var i sin helhet mycket lyckad, våra arrangemang föll väl ut och vi fick genomgående positiv återkoppling. Vi har dessutom etablerat nya kontakter och stärkt samarbetet med våra befintliga samarbetspartners, säger Jens Hansson, Chalmers koordinator och representant i den operativa arbetsgruppen inom konsortiet som de arrangerande lärosätena bildat.

Tack vare goda samarbeten mellan Svenska Mässan, Göteborg & Co samt värdlärosätena tyder all initial feedback på att konferensdeltagarna i allmänhet och EAIE-organisationen i synnerhet var mycket nöjda med årets konferens.

För Chalmers del återstår nu att dra nytta av alla de kontakter som knutits under veckan och bygga vidare på de samverkansdialoger som inletts – för att öka kännedomen om högskolan globalt och därigenom arbeta vidare mot Chalmers vision.

Läs mer om årets konferens – EAIE 2025

Läs mer om nästa års konferens – EAIE 2026

Skribent

Charlotte Hedqvist Thorsson