Välkommen på Oceans första frukostseminarium. Här kan du ta del av aktuell forskning som anknyter till Chalmers tematiska område Ocean - och vi bjuder på frukost.
Översikt
- Datum:Startar 9 september 2025, 08:30Slutar 9 september 2025, 09:30
- Plats:
- Språk:Svenska och engelska
I höst startar Chalmers tematiska område Ocean en serie frukostseminarier, där det bjuds på frukost och föreläsningar om aktuell forskning.
På Oceans första frukostseminarium får vi ta del av helt ny forskning som visar att fartygspassager kan utlösa tydliga pulser av höga metanflöden från vattnet till atmosfären. Det sker genom tryckförändringar och omblandning av vattenmassan. Trots att metan är en växthusgas som är 27 gånger så kraftfull som koldioxid, förbises oftast dessa utsläpp med dagens mätmetoder.
På plats är forskarna Amanda Nylund, Johan Mellqvist och Rikard Bensow för att berätta om resultaten.
Här kan du läsa en artikel om forskningen: Fartygstrafik orsakar höga och oväntade utsläpp av växthusgasen metan | Chalmers
Ocean bjuder på frukost. Ingen föranmälan krävs.
Seminariet kommer även att streamas och filmas.
Varmt välkomna!