Seminarium
Stängt för anmälan

Forma framtidens tillverkningsindustri – seminarium och workshop

Bild 1 av 1
Dekorbild

Hur skapar vi system, produkter och processer för en föränderlig värld?

Översikt

Stängt för anmälan
  • Datum:Startar 8 september 2025, 09:30Slutar 9 september 2025, 15:00
  • Plats:
    Göteborg
  • Språk:Engelska
  • Anmäl dig senast:3 september 2025
Länk till anmälan (Öppnas i ny flik)

Välkommen till seminarium och workshop om framtidens tillverkningsindustri!

Hur kan industrin förbereda sig för morgondagens utmaningar – och vilken roll kan forskningssamarbeten spela i att driva den industriella omställningen?

Svensk och europeisk forskning intensifieras för att behålla en stark position inom vetenskap och teknik. Nya kunskaper, kompetenser och arbetssätt gör verklig skillnad när de omsätts i praktiken.

En central fråga vi ställer är:
Hur behöver vi agera i en värld som förändras snabbare än någonsin?

Bakgrund

Evenemanget är en del av förstudieprojektet DRIVE PR, inom ramen för Vinnovas program Avancerad digitalisering. Projektet utforskar hur risk, variation och osäkerhet kan hanteras mer effektivt genom digitala verktyg och infrastruktur.
Målet är att utveckla en gemensam vision och ett förslag till ett större nationellt projekt som planeras löpa under perioden 2026–2032.

Vem bör delta?

Seminariet är öppet för alla som vill bidra till utformningen av strategiska satsningar inom Sveriges innovationsprogram. Vi ser gärna att du delar med dig av din kompetens, dina idéer och erfarenheter från produktutveckling och produktion. Om du upplever behov av förändringar, drivna av hot eller möjligheter, är detta ett tillfälle att diskutera hur industri och akademi kan möta dessa tillsammans.

Arrangör är Chalmers tillsammans med Avancerad digitalisering, Product Development Academy, Swedish Production Academy, Net Zero Industry, Wingquist Laboratory, Design Society och SIG PM.

Plats & tid

Chalmers Johanneberg, Virtual Development Laboratory, Chalmers Tvärgata 4C, Göteborg

8 september, kl 09.30–17.00 
9 september, kl 08.30–15.00

Kontaktperson: Ola Isaksson, Professor, tel 031-772 82 02

Program 8 sep

09.30  Kaffe/te

10.00  Introduktion och information från Vinnovas Impact Innovation: Advanced Digitalisering, NetZero Industry och DRIVE PR (förstudie inom Avancerad Digitalisering)

10.30  Keynote: Professor John Clarkson, Cambridge University.

Att utbilda bättre ingenjörer: Reflektioner kring utvecklingen av ett systemperspektiv på ingenjörskonsten, baserat från förbättringar inom sjukvården till policyskapande och, på senare tid, till innovation och ingenjörsarbete.

11.15. Industriella inspe(representanter från Wingquist industripartners) samt introduktion till eftermiddagen.

12.00  Lunch

13.00–17.00   Workshop: Hur når vi målen och visionerna för en innovativ svensk och europeisk tillverkningsindustri 2040? Tillsammans arbetar vi i en faciliterad workshop för att utforska vägar framåt.

Dagen avslutas med ett mingel med lättare förtäring.

Program 9 sep

08.30  Kaffe/te

09.00  Summering och återkoppling från dag 1.

09.30  Grupparbeten om hur vi tar hand om insikterna och formar vision och strategi för fortsatt arbete inom projektet Drive PR. Vi pratar också om hur vi behöver utveckla samverkan mellan industri och akademi för att göra skillnad.

12.00  Lunch

13.00  Summering och plan för fortsatt arbete.

14.30  Avslutning med fika.

OBS! Snar anmälan via länk ovan!

Boende

Det finns många boendealternativ i Göteborg, inklusive ett brett utbud av både hotell och vandrarhem. Nedan listas några exempel på hotell nära Chalmers Campus Johanneberg.
 
Comfort Hotel Panorama
Gothia Towers
Elite Park Avenue
 
Hotellen ovan är bara några av de många boendealternativen i Göteborg.
För fler förslag, besök https://www.goteborg.com/en/stay