Katarina Blom: Från Matlab till Python
Översikt
- Datum:Startar 26 februari 2024, 15:15Slutar 26 februari 2024, 16:15
- Plats:MV:L14, Chalmers tvärgata 3
- Språk:Svenska
Många av programmen, framförallt på Chalmerssidan, vill att de grundläggande kurserna i Matematik (t.ex. linjär algebra, en- och flervariabelanalys) ska innehålla någon numerisk programvara. Hittills har denna programvara varit Matlab och flera av våra kurser, framförallt många av de studentrika, använder ett arbetsmaterial/laborationsmaterial i Matlab som löper parallellt med kurserna.
Från flertalet program finns nu önskemål om att övergå från Matlab till programspråket Python. Några program har redan gjort övergången, och många fler är på gång att byta. Jag har fått i uppdrag att skriva om delar av materialet i Matlab till Python och just nu skriver jag material till tre av de grundläggande matematikkurserna på Samhällsbyggnad.
Jag tänker berätta lite om Matlabmaterialet som finns och hur jag resonerar när jag skriver om det till Python. Jag tänker också beröra några skillnader och likheter mellan Matlab och Python.