Föreläsning
Evenemanget har passerat

Hedersdoktorsföreläsningar 2024

Två av 2024 års hedersdoktorer gästar Chalmers och föreläser.

Bild 1 av 1

Gilles Barthe och Helen Byrne

Montagebild med porträtt på hedersdoktorerna.

Översikt

Evenemanget har passerat
31 maj 2024, 13:0031 maj 2024, 14:15
Språk:English

Gilles Barthe: Computer-aided cryptography 

Grundare av Max Planck Institute for Security and Privacy (MPI-SP) i Tyskland och dessutom forskningsprofessor vid IMDEA software Institute i Madrid.

Han tilldelas ett hedersdoktorat vid Chalmers för sin revolutionerande forskning om kryptografi. Han har på ett påfallande sätt använt sina teoretiska kunskaper i typteori, semantik och formalisering av matematik för att på ett innovativt sätt lösa viktiga problem inom datasäkerhet, datasekretess och kryptografi.

Helen Byrne: Can calculus cure cancer?

Professor i tillämpad matematik vid The Wolfson Centre for Mathematical Biology vid University of Oxford.

Hon tilldelas ett hedersdoktorat vid Chalmers för sina viktiga bidrag inom matematisk modellering av tumörer, men även inom sårläkning och vävnadsmekanik. Genom sina framgångsrika samarbeten med experimentella forskare har hon överbryggat gapet mellan teori och tillämpning och har på så sätt satt en ny standard inom matematisk tumörmodellering.

Marcus Wandt

Håller sin föreläsning 2025.