
Välkommen till en inspirerande förmiddag där ledande fysiker delar med sig av sina personliga resor i vetenskapens värld, sin banbrytande forskning och sina insatser för att göra fysiken mer inkluderande och representativ för alla. Kom och hör berättelser om nyfikenhet, upptäckter, utmaningar och förändring – samt reflektioner över hur fysikens framtid kan se ut.
Föreläsningen ges på engelska.
Översikt
- Datum:Startar 18 november 2025, 09:00Slutar 18 november 2025, 12:00
- Plats:
- Språk:Engelska
- Anmäl dig senast:14 november 2025
Huvudtalare:
Prof. Jocelyn Bell Burnell
Astrofysikern som upptäckte pulsarer och som har ägnat sitt liv åt att lyfta fram kvinnor och underrepresenterade grupper inom vetenskapen.
Dr. Jess Wade
Materialfysiker, prisbelönt vetenskapskommunikatör och outtröttlig förespråkare för mångfald – känd för att ha skrivit hundratals Wikipedia-biografier för att förändra vilka som syns inom STEM.
Genom engagerande föreläsningar, en frågestund och panelsamtal får du höra hur nyfikenhet, uthållighet och inkludering kan bana väg för nya forskningsområden – och öppna dörrar för nästa generations forskare.
Denna föreläsning är öppen för alla och en del av konferensen NORNDiP 2025. Om du är anmäld till konferensen så ingår denna föreläsning.

Nordic Network for Diversity in Physics (NORNDiP) 2025
Välkommen på konferensen Nordic Network for Diversity in Physics (NORNDiP), som i år hålls för sjunde gången. Forskare, lärare och studenter från hela Norden samlas för att utforska banbrytande fysikforskning och diskutera aktuella frågor inom mångfald, rättvisa och inkludering i vetenskapliga sammanhang.Konferensen äger rum på Chalmers tekniska högskola den 18–19 november 2025. Tema för konferensen: Diverse Trajectories – Challenging the Norms in Physics Research and Culture