Konferens
Öppet för anmälan

Design- och konstruktionsdagen 2026 - När glas möter stål

Välkommen till Design- och konstruktionsdagen 2026 som arrangeras i samarbete med Stålbyggnadsinstitutet och hålls i samband med Stålbyggnadsdagen på Svenska mässan i Göteborg. Temat "När glas möter stål" bjuder på både erfarna svenska och världsledande internationella föreläsare. Hur kan innovativa lösningar i glas och stål möjliggöra ett lyckat samspel mellan arkitektoniska värden och smarta konstruktiva lösningar?

Bild 1 av 1
byggnad

Översikt

Öppet för anmälan
19 nov 2026, 13:0019 nov 2026, 17:00
Plats: Svenska mässan, Göteborg
Språk:Engelska / Svenska
Anmäl dig senast:12 nov 2026

Temat "När glas möter stål" bjuder på både erfarna svenska och världsledande internationella föreläsare. Hur kan innovativa lösningar i glas och stål möjliggöra ett lyckat samspel mellan arkitektoniska värden och smarta konstruktiva lösningar?Till eftermiddagen ansluter över 200 studenter från Chalmers - ett utmärkt tillfälle att träffa nästa generation stålbyggare! 

Internationella toppföreläsare:

  • Florian Kosche från DIFK i Norge guidar oss genom den utmanande konstruktionen av Fløyheias bergshiss och gångbro i Arendal.

  • Gustavo Jacomin från Schlaich Bergermann partner (sbp) berättar om olika koncept för att utveckla lätta, materialeffektiva och tekniskt innovativa konstruktioner där den bärande strukturen är en central del av arkitekturen.

  • Neil Thomas, grundare av Atelier One, känt som ett av världens mest innovativa ingenjörskontor, tar oss med på en resa fylld av avancerade konstruktioner av glas och stål i arkitektur, design och konst. 

  • Peter Sjöberg från Sweco visar exempel på smarta ingenjörslösningar för glaskonstruktioner på vår hemmaplan i Skandinavien.

Höjdpunkter ur programmet

Kurs: Generation 2 av Eurokoderna närmar sig – är du redo?
Under drygt två timmar får du en snabb och praktisk introduktion till de viktigaste förändringarna och de nationella val som påverkar framtidens stålbyggande.Hur hanteras återbrukat stål rätt? Hur vet vi att en balk från en äldre byggnad kan användas på nytt? Vilken dokumentation behövs, hur bedöms materialegenskaper och bärförmåga och vem tar ansvar? Panelsamtal om de praktiska och tekniska frågorna kring återbrukat stål. 

AI i stålbyggnadsbranschen 
AI är på väg från vision till konkret verktyg även inom stålbyggandet. Hur kan AI användas i projektering, dimensionering, produktion och kvalitetskontroll – och var finns den verkliga nyttan redan idag?

Anmälan

Konstruktionscentrums medlemmar och medarbetare på Chalmers kan anmäla sig via kommunikation.ace@chalmers.se
Övriga gör anmälan via Stålbyggnadsbyggnadsdagen

Kontakt:

Mohammad al-Emrani

  • Professor (N2), Kon­struk­tions­tek­nik, Arkitektur och sam­hälls­bygg­nads­tek­nik
Gå till personsida