Programme Groups and Operators

 


Talks of Monday morning will be held in Pascal Hall (MV:H2022) in the Mathematics department.
Rest of the talks take place in the Euler Lecture Hall (MV:F4010) in the Mathematics department.

You may find the abstracts of the talks here.
  • Monday, August 15

9:00-9:30 Registration
9:30-9:35

9:35-10:35

Michalis Anoussis

On ergodic and mixing properties of probability measures on motion group (slides Michalis Anoussis)

10:35-11:00

Coffee Break
11:00-12:00
 Jean Ludwig

 The C*-algebras of some solvable Lie groups (slides Jean Ludwig)

12:00-13:30  Lunch (Einstein restaurant)

13:30-14:00

 Ingrid Beltita

On C*-algebras of exponential Lie groups (slides Ingrid Beltita)

14:10-14:40

 Ying-Fen Lin
  A Fourier inversion theorem for nilpotent Lie groups (slides Ying-Fen Lin)

14:50-15:20

 Przemysław Ohrysko
  Non-separability of the Gelfand space of measure algebras (slides Przemyslaw Ohrysko)

15:20-15:50

Coffee break
15:50-16:20
 Yousef Estaremi
 On the spectral radius algebras of weighted conditional expectation
 operators on L2(Σ) (slides Yousef Estaremi)

16:30-17:00

Danylo Proskurin

On ∗-representations of q-deformed anti-commutation relations
17:10-17:40
Ranjana Jain
The Operator Space Projective Tensor Product:
Embedding into second dual and ideal structure (slides Ranjana Jain)


  • Tuesday, August 16

9:30-10:30

Alain Valette

The C*-algebra of lamplighter groups over finite groups

10:30-11:00

Coffee Break
11:00-12:00
Yemon Choi

CAP and ITAP for group von Neumann algebras

12:00-13:30 Lunch (Einstein restaurant)

13:30-14:00

Antoine Derighetti

On p-Ditkin sets

14:10-14:40

Volker Runde
Ultra-operator amenability (slides Volker Runde)

14:50-15:20   

Jared White

Finitely generated ideals in L1(G, ω) and Related algebras

15:20-15:50

Coffee break

15:50-16:20

Yong Zhang
Weak amenability of central Beurling algebras (slides Yong Zhang)

16:30-17:00

Fereidoun Ghahramani
Approximate amenability of tensor products of Banach algebras (slides Fereidoun Ghahramani)

17:10-17:40   

Andrew Dean

Classification of locally representable actions of finite dimensional
quantum groups on AF C*-algebras (slides Andrew Dean)

  • Wednesday, August 17

9:30-10:30

Robert Archbold

The Dixmier property in operator algebras (slides Robert Archbold)

10:30-11:00

Coffee Break
11:00-12:00
Matthew Kennedy

 An intrinsic algebraic characterization of C*-simplicity for discrete groups (slides Matthew Kennedy)

12:00-13:30  Lunch (Einstein restaurant)

13:30-14:00

Aristides Katavolos

Harmonic operators and ideals of the Fourier algebra (slides Aristide Katavolos)

14:10-14:40

Andrew McKee
Herz-Schur multipliers of dynamical systems (slides Andrew McKee)

14:50-15:20

Åse Fahlander
Classes of Operator Multipliers

15:20-15:50

Coffee break

15:50-16:20   

Viacheslav Rabanovych

On real linear combinations of orthoprojections (slides Viacheslav Rabanovych)

16:30-17:00

Vasyl Ostrovskyi
On representations of "all but m'' algebras (slides Vasyl Ostrovskyi)

19:00-22:00

Conference banquet (Wijkanders Resturant)


  • Thursday, August 18

9:30-10:30

  Hun Hee Lee

  Amenabilities of L1-algebras of locally compact quantum groups

10:30-11:00

  Coffee Break
11:00-12:00
  Adam Skalski

  Around Property (T) and Haagerup property for quantum groups -
 a global point of view (slides Adam Skalski)

12:10-12:40

 Magnus Goffeng

Smooth subalgebras and analytic surgery

12:40-14:00
 
 Lunch (Einstein restaurant)



Publicerad: on 03 aug 2016. Ändrad: ti 15 okt 2019