Linda Olofsson

 

"Teknisk fysik är en kvalitetsstämpel i sig."

Linda Olofsson, grundare, Midorion AB
 
Teknisk fysik ger en väldigt bra och solid grund att stå på och att jobba utifrån, även om man jobbar inom andra fält. Även om jag inte jobbar helt med fysik i dag, har det gett mig en förståelse inom mitt eget verksamhetsområde, material, ytor och sensorer.

Grundare av företaget Midorin

Vilken är bakgrunden till företaget du var med och grundade, Midorion?

- Verksamheten bygger på min idé. Det började redan 1998-1999 nån gång då jag hade en idé om vad jag ville göra. Just då var jag med i ett projekt som handlade om minutisering av transistorer. Mitt medicinintresse har jag haft med mig hela tiden och träffade på en professor inom medicin. Tillsammans kom vi fram till det som blev den konkreta starten för Midorion, men det dröjde ända till 2003 innan vi lämnade idén till Chalmers Entreprenörskola. Där utvärderades den utifrån och vi fann att det fanns en kommersiell potential att starta ett företag. Midorion vann Innovation Cup det året, det var väldigt bra för oss och gjorde att vi fick en bra start. Vi har också fått EU-stöd, så jag koordinerar ett EU-samarbete, som Göteborgs universitet och Midorion är med i.

Arbetsmarknad och framtiden

- Arbetsmarknaden ser väldigt positiv ut för ingenjörer just nu. Det har varit tufft i några år, men för ingenjörer i allmänhet vänder det nu. Det händer mycket bland annat inom dataområdet och med systemlösningar.
 
- Midorion har haft flera tekniska fysiker i företaget. Som företagsgrundare känner jag stort förtroende för de personer som har läst just teknisk fysik. Jag känner att de vi anställt har levt upp till förväntningarna. Teknisk fysik är en kvalitetsstämpel i sig.

Utbildad på Chalmers

Du läste själv teknisk fysik. När utexaminerades du?
- 1997.
 

Vad tyckte du om utbildningen och om att studera på Chalmers?

- Det är en väldigt gedigen utbildning, och en utmaning, som tvingar en att växa, tänka och verkligen utvecklas. Man blir expert på att angripa och lösa problem, och inte vara rädd för det. Det bygger upp ens självkänsla och självförtroende.
 

Tycker du att du har haft några fördelar av att ha en examen från Chalmers?

- Chalmers är ett välkänt namn i Sverige och i Norden. Utanför de nordiska länderna börjar det kanske bli lite mer diffust, men i Sverige är Chalmers ett väldigt gångbart namn.
 

Är det nånting mer du tycker att du vill föra fram till presumtiva studenter?

- Det är viktigt att man känner lust för det man gör. Man ska läsa nånting som man tycker är roligt. Jag hade lätt för matte och fysik och tyckte det var väldigt spännande. Det är en tuff utbildning, men om man har ett genuint intresse, kan man ta sig igenom det. Det viktigaste är att man tycker att det är roligt. När jag träffar unga människor i dag så säger jag att det viktigaste är att känna efter vad man verkligen tycker är roligt. Så länge man tycker nånting är roligt så blir man bra på det!​