Studievägledning

På Chalmers finns två olika typer av studievägledning. Centrala studie- och karriärvägledningen är till för dig som funderar på att söka in och behöver information om utbildningsområden och yrkesroller. Ett samtal med en central studievägledare kan vara en god hjälp för den fortsatta planeringen av dina studier och vart de ska leda.
När du väl är inne på en utbildning, eller om du redan nu är säker på vad du vill läsa, så pratar du med studievägledarna på programmen. De hjälper dig med alla programspecifika frågor.

Central studie- och karriärvägledning

Ring eller skicka e-post för att boka en tid om du vill träffa centrala studie- och karriärvägledningen.

vagledning@chalmers.se
031-772 25 00
 
eller:
 
Lena Lundström
031-772 25 28
lena@chalmers.se

Kiki Henrysdotter
031-772 58 32
kiki.henrysdotter@chalmers.se

Utbildningsspecifika studievägledare

 
Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik
Katarina Suter
031-772 26 82
katarina.suter@chalmers.se
 
Arkitektur 300 hp
Pia Hepsever
031-772 28 05
pia.hepsever@chalmers.se
 
Arkitektur och teknik 300 hp
Pia Hepsever
031-772 28 05
pia.hepsever@chalmers.se
 
Automation och mekatronik 300 hp
Suzana Plancak Jeremic
031-772 11 35
suzana.plancak@chalmers.se
 
Bioteknik 300 hp
Catarina Olsson
031-772 28 07
catarina.olsson@chalmers.se
 
Datateknik 300 hp
Sofia Honsberg
031- 772 15 53
sofia.honsberg@chalmers.se
 
Datateknik 180 hp
Chrissie Evling
031-772 5834
chrissie.evling@chalmers.se
 
Designingenjör 180 hp
Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se
 
Ekonomi och produktionsteknik 180 hp
Anna Bennman
031-772 2792
anna.bennman@chalmers.se
 
Elektroteknik 300 hp
Marie Mattsson
031-772 15 56
marie.mattsson@chalmers.se
 
Elektroteknik 180 hp
Chrissie Evling
031-772 5834
chrissie.evling@chalmers.se
 
Industriell ekonomi 300 hp
Elin Carlfalk
031-772 31 70
elin.carlfalk@chalmers.se
 
Informationsteknik 300 hp
Anette Järelöw
031-772 15 44
anette.jarelow@chalmers.se
 
Kemiteknik 300 hp
Elisabeth Andersson
031-772 2744
elisabeth.andersson@chalmers.se
 
Kemiteknik 180 hp
Elisabeth Andersson
031-772 2744
elisabeth.andersson@chalmers.se
 
Kemiteknik med fysik 300 hp
Catarina Olsson
031-772 28 07
catarina.olsson@chalmers.se
 
Maskinbefäl klass VII och Fartygsbefäl klass VII:
Elisabet Niklasson
031-772 60 81
elisabet.niklasson@chalmers.se
 
Maskinteknik 300 hp
Lilian Sandström
031-772 11 83
lilian.sandstrom@chalmers.se
 
Maskinteknik 180 hp
Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se
 
Mekatronik 180 hp
Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se
 
Samhällsbyggnadsteknik 300 hp
Anna Goffe
031-772 19 25
anna.goffe@chalmers.se
 
Samhällsbyggnadsteknik 180 hp
Anders Bosson
031-772 1546
anders.bosson@chalmers.se
 
Sjöfart och logistik
Elisabet Niklasson
031-772 60 81
elisabet.niklasson@chalmers.se
 
Sjöingenjör
Anna Bennman
031-772 2792
anna.bennman@chalmers.se
 
Sjökapten
Elisabet Niklasson
031-772 60 81
elisabet.niklasson@chalmers.se
 
Teknisk design 300 hp
Suzana Plancak Jeremic
031-772 11 35
suzana.plancak@chalmers.se
 
Teknisk fysik 300 hp
Paula Carlson
031-772 1797
paula.carlson@chalmers.se
 
Teknisk matematik 300 hp
Helena Sörquist​
031-772 1921
helena.sorquist@chalmers.se
 
Tekniskt basår
Kiki Henrysdotter
031-772 58 32
kiki.henrysdotter@chalmers.se