Studievägledning

På Chalmers finns två olika typer av studievägledning. Centrala studie- och karriärvägledningen är till för dig som funderar på att söka in och behöver information om utbildningsområden och yrkesroller. Ett samtal med en central studievägledare kan vara en god hjälp för den fortsatta planeringen av dina studier och vart de ska leda.
När du väl är inne på en utbildning, eller om du redan nu är säker på vad du vill läsa, så pratar du med studievägledarna på programmen. De hjälper dig med alla programspecifika frågor.

Central studie- och karriärvägledning

Ring eller skicka e-post för att boka en tid om du vill träffa centrala studie- och karriärvägledningen.

vagledning@chalmers.se
031-772 25 00
 
eller:
 
Lena Lundström
031-772 25 28
lena@chalmers.se

Kiki Henrysdotter
031-772 58 32
kiki.henrysdotter@chalmers.se

Utbildningsspecifika studievägledare

Affärsutveckling och entreprenörskap inom byggsektorn
Katarina Suter
031-772 26 82
katarina.suter@chalmers.se

Arkitektur 300 hp

Sylvia Pompe
031-772 24 07
sylvia.pompe@chalmers.se

Arkitektur och teknik 300 hp

Sylvia Pompe
031-772 24 07
sylvia.pompe@chalmers.se

Automation och mekatronik 300 hp
Ayla Irebring Ruiperez
031-772 11 35
 
Byggteknik 180 hp
Katarina Suter
031-772 26 82
katarina.suter@chalmers.se

Datateknik 180 hp

Chrissie Evling, studievägledare
031-772 5834
chrissie.evling@chalmers.se

Datateknik 300 hp

Sofia Honsberg
031- 772 15 53
sofia.honsberg@chalmers.se

Designingenjör (Design och produktutveckling) 180 hp

Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se

Ekonomi och produktionsteknik 180 hp
Titti Wahlström
031- 772 25 41
titti.wahlstrom@chalmers.se

Elektroteknik 180 hp

Chrissie Evling, studievägledare
031-772 5834
chrissie.evling@chalmers.se

Elektroteknik 300 hp

Marie Mattsson
031-772 15 56
marie.mattsson@chalmers.se

Industriell ekonomi 300 hp
Elin Carlfalk
031-772 31 70
elin.carlfalk@chalmers.se

Informationsteknik 300 hp

Anette Järelöw

Kemiteknik 300 hp
Eva Ragnarsson Sponaas
031-772 27 44
eva.sponaas@chalmers.se

Kemiteknik med fysik 300 hp
Catarina Olsson
031-772 28 07
catarina.olsson@chalmers.se

Bioteknik 300 hp
Catarina Olsson
031-772 28 07
catarina.olsson@chalmers.se

Kemiteknik 180 hp
Eva Ragnarsson Sponaas
031-772 27 44
eva.sponaas@chalmers.se

Maskinteknik 180 hp
Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se

Maskinteknik 300 hp
Lilian Sandström

Mekatronik 180 hp

Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se

Teknisk design 300 hp
Ayla Irebring Ruiperez
031-772 11 35
ayla@chalmers.se

Tekniskt basår

Kiki Henrysdotter
031-772 58 32
kiki.henrysdotter@chalmers.se

Teknisk fysik 300 hp

Paula Carlson
031-772 1797
paula.carlson@chalmers.se

Teknisk matematik 300 hp
Paula Carlson​
031-772 1797
paula.carlson@chalmers.se

Väg- och vattenbyggnad 300 hp
Anna Goffe
031-772 19 25
anna.goffe@chalmers.se

Sjökapten
Elisabet Niklasson
031-772 60 81
elisabet.niklasson@chalmers.se

Sjöfart och logistik
Elisabet Niklasson
031-772 60 81
elisabet.niklasson@chalmers.se

Sjöingenjör
Titti Wahlström
031- 772 25 41
titti.wahlstrom@chalmers.se

Maskinbefäl klass VII och Fartygsbefäl klass VII:

Elisabet Niklasson