Studievägledning

På Chalmers finns två olika typer av studievägledning. Centrala studie- och karriärvägledningen är till för dig som funderar på att söka in och behöver information och vägledning om utbildningsområden och yrkesroller. Ett samtal med en central studievägledare kan vara en god hjälp för den fortsatta planeringen av dina studier och vart de ska leda.
När du väl är inne på en utbildning, eller om du redan nu är säker på vad du vill läsa, så pratar du med studievägledarna på programmen. De hjälper dig med alla programspecifika frågor.

Central studie- och karriärvägledning

Ring eller skicka e-post för att boka en tid om du vill träffa centrala studie- och karriärvägledningen.

Centrala studie- och karriärvägledningen
Lena Lundström
031-772 25 00
vagledning@chalmers.se

Utbildningsspecifika studievägledare

 
Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik
Katarina Suter
031-772 26 82
katarina.suter@chalmers.se
 
Arkitektur 300 hp
Pia Hepsever
031-772 28 05
pia.hepsever@chalmers.se
 
Arkitektur och teknik 300 hp
Pia Hepsever
031-772 28 05
pia.hepsever@chalmers.se
 
Automation och mekatronik 300 hp
Anders Bosson
031-772 15 46
anders.bosson@chalmers.se
 
Bioteknik 300 hp
Catarina Olsson
031-772 28 07
catarina.olsson@chalmers.se
 
Datateknik 300 hp
Ayla Irebring Ruiperez
031-772 11 35
ayla@chalmers.se
 
Datateknik 180 hp
Chrissie Evling
031-772 58 34
chrissie.evling@chalmers.se
 
Designingenjör 180 hp
Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se
 
Ekonomi och produktionsteknik 180 hp
Anna Bennman
031-772 27 92
anna.bennman@chalmers.se
 
Elektroteknik 300 hp
Lena Sommarström
031-772 14 87
lenasom@chalmers.se
 
Elektroteknik 180 hp
Chrissie Evling
031-772 58 34
chrissie.evling@chalmers.se
 
Industriell ekonomi 300 hp
Elin Carlfalk
031-772 31 70
elin.carlfalk@chalmers.se
 
Informationsteknik 300 hp
Marie Mattsson
031-772 1556,
marie.mattsson@chalmers.se
 
Kemiteknik 300 hp
Elisabeth Andersson
031-772 2744
elisabeth.andersson@chalmers.se
 
Kemiteknik 180 hp
Elisabeth Andersson
031-772 2744
elisabeth.andersson@chalmers.se
 
Kemiteknik med fysik 300 hp
Catarina Olsson
031-772 28 07
catarina.olsson@chalmers.se
 
Maskinbefäl klass VII och Fartygsbefäl klass VII:
Elisabet Niklasson
031-772 60 81
elisabet.niklasson@chalmers.se
 
Maskinteknik 300 hp
Lilian Sandström
031-772 11 83
lilian.sandstrom@chalmers.se
 
Maskinteknik 180 hp
Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se
 
Mekatronik 180 hp
Darya Heydari
031-772 26 54
darya.heydari@chalmers.se
 
Samhällsbyggnadsteknik 300 hp
Paula Carlson
031-772 17 97

paula.carlson@chalmers.se
 
Samhällsbyggnadsteknik 180 hp
Katarina Suter
031-772 26 82
katarina.suter@chalmers.se
 
Sjöfart och logistik
Elisabet Niklasson
031-772 60 81
elisabet.niklasson@chalmers.se
 
Sjöingenjör
Anna Bennman
031-772 27 92
anna.bennman@chalmers.se
 
Sjökapten
Elisabet Niklasson
031-772 60 81
elisabet.niklasson@chalmers.se
 
Teknisk design 300 hp
Anders Bosson
031-772 15 46
anders.bosson@chalmers.se
 
Teknisk fysik 300 hp
Susanne Eklöf Brunnander
031-772 14 64
susanne.brunnander@chalmers.se
 
Teknisk matematik 300 hp
Helena Sörquist​
031-772 19 21
helena.sorquist@chalmers.se
 
Tekniskt basår
Kiki Henrysdotter
031-772 58 32
kiki.henrysdotter@chalmers.se