Kontakt

​Prenumerera på vårt nyhetsbrev (på engelska)

Läs tidigare nyhetsbrev

Följ oss på Twitter (@ChalmersICT)

 

Chalmers Styrkeområde IKT har ca 200 seniora forskare och 300 doktorander. Nedan listas styrkeområdets ledning och professorerna vid våra spetskompetensprofiler.

Meet our recruited ICT researchers

 

IKT Ledning

 

Styrkeområdesledare

Professor Ivica Crnkovic

ivica.crnkovic@chalmers.se
+46 31-772 60 76

 


Vice styrkeområdesledare

Professor Giuseppe Durisi

durisi@chalmers.se
+46 31-772 18 02



Operativt och strategiskt stöd, koordinator

Peter Lindwall
peter.lindwall@chalmers.se
+46 31-772 25 58


Kommunikatör

Malin Ulfvarson

malin.ulfvarson@chalmers.se
+46 31-772 21 56
 
 


Styrkeområde IKT - Profilledare

Automatiserat samhälle

Bengt Lennartson, bengt.lennartson@chalmers.se

Big Data

Devdatt Dubhashi, dubhashi@chalmers.se

Graham Kemp, kemp@chalmers.se

Sammankopplad värld

Dan Kuylenstierna, dan.kuylenstierna@chalmers.se

Morten Fjeld, fjeld@chalmers.se

Hållbar digitalisering

David Sands, dave@chalmers.se

Publicerad: må 29 okt 2012. Ändrad: on 09 maj 2018