Promotorer genom åren

​År Promotor Sektion / Institution
​2017
2016
2015
Bo Egardt
 Bo Berndtsson                     

 Per Lövsund
Institutionen för signaler och system
​Institutionen för matematiska vetenskaper
Institutionen för tillämpad mekanik
​2014
​Bengt Andersson ​Sektionen för kemisk reaktionsteknik
​2013 ​Krystyna Stiller ​Sektionen för materiens mikrostruktur
​2012 ​Anne-Marie Hermansson ​Sektionen för livsmedelskap
​2011 ​Gunnar Gustafson ​Institutionen för bygg- och miljöteknik
​2010 ​Lars Brink ​Institutionen för fundamental fysik
2009 ​Ulf Janson ​Institutionen för arkitektur
​2008 ​Björn Jonson ​Institutionen för fundamental fysik
​2007 ​Lars-Erik Gadde ​Teknikens ekonomi och organisation
​2006 ​Per-Olof Nilsson ​Institutionen för teknisk fysik
​2005 ​Anders Ulfvarson ​Institutionen för sjöfart och marin teknik
​2004 ​Elsa Rosenblad ​Sektionen för maskinteknik
​2003 ​Nils-Erik Wiberg ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​2002 ​Tord Claeson ​Sektionen för fysik och teknisk fysik
​2001 ​Roy Booth ​Sektionen för elektro- och datorteknik
​2000 ​Anders Sjöberg ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​1999 ​Jan Torin ​Sektionen för elektro- och datorteknik
​1998 ​Ingemar Olefjord ​Sektionen för maskin- och farkostteknik
​1997 ​Bengt Nordén ​Sektionen för kemi
​1996 ​Erik Kollberg
​Sektionen för elektro- och datorteknik
​1995 ​Peter Jagers ​Sektionen för matematik och datavetenskap
​1994 ​Bernt Rönnäng ​Sektionen för elektro- och datorteknik
​1993 ​Erik Olsson ​Sektionen för maskin- och farkostteknik
​1992 ​Sverre Eng ​Sektionen för elektro- och datorteknik
​1991 ​Bengt Åkesson
​Sektionen för maskin- och farkostteknik
​1990 ​Vidat Thomée ​Sektionen för matematik och datavetenskap
​1989 Hans Wilhelmsson
​Sektionen för elektroteknik
​1988 ​Johannes Olivegren
​Sektionen för arkitektur
​1987 ​Alf Samuelsson ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​1986 ​Martin Nilsson ​Sektionen för kemi
​1985 ​Tor Kihlman ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​1984 ​Jan S Nilsson
​Sektionen för fysik och teknisk fysik
​1983 ​Erik Nilsson ​Sektionen för maskin- och farkostteknik
​1982 ​Sven Hansbo ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​1980 ​Arnold Lundén ​Sektionen för fysik och teknisk fysik
​1979 ​Robert Magnusson ​Sektionen för elektroteknik
​1978 ​Jan Hult ​Sektionen för maskin- och farkostteknik
​1976 ​Nils Göran Sjöstrand ​Sektionen för fysik och teknisk fysik
​1975 ​Anders Losberg ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​1974 ​Tryggve Eeg-Olofsson ​Sektionen för maskin- och farkostteknik
​1972 ​Gunnar Kärrholm Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​1970 ​Olov Svahn ​Sektionen för maskin- och farkostteknik
​1968 ​Carl-Georg Aurell ​Sektionen för elektroteknik
1966
​Bengt Jakobsson
​Sektionen för maskin- och farkostteknik
​1963 ​Sven Olof Asplund ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​1960 ​Stig Ekelöf ​Sektionen för elektroteknik
​1957 ​Hjalmar Granholm ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
​1951 ​Sven Hultin ​Sektionen för väg- och vattenbyggnad
 

Publicerad: må 25 maj 2015. Ändrad: ti 23 maj 2017