Institutionskollegium

​Vid Chalmers tekniska högskola finns det vid varje institution ett kollegium. Institutionskollegierna utgör tillsammans den tekniska fakultetens lärarkollegium. Institutionskollegiet är ett självständigt organ och behandlar ur akademiskt perspektiv verksamhetsfrågor av principiell natur. Institutionskollegiet har en rådgivande funktion avseende forsknings- och utbildningsfrågor samt utser valberedningen vid val av ny prefekt.
 

Ordförande

Kollegiets ordförande: Paula Femenías
Vice ordförande: Pär Johansson
 

Professor

Mohammad Al-Emrani, Konstruktionsteknik
Monica Billger, Arkitekturens teori och metod
Jan-Olof  Dalenbäck, Installationsteknik
Isabelle Doucet, Arkitekturens teori och metod
Kristina Grange, Stadsbyggnad
Minna  Karstunen, Geologi och geoteknik
Wolfgang  Kropp, Teknisk akustik
Karin  Lundgren, Konstruktionsteknik
Lars Marcus, Stadsbyggnad
Fredrik Nilsson, Arkitekturens teori och metod
Ola Nylander, Byggnadsdesign​
Karl-Gunnar Olsson, Arkitekturens teori och metod
Lars  Rosén, Geologi och geoteknik
Christine  Räisänen, Construction Management
Angela Sasic Kalagasidis, Byggnadsteknologi
Luping  Tang, Byggnadsteknologi
Holger  Wallbaum, Byggnadsteknologi 
Ann-Margret  Strömvall, Vatten Miljö Teknik
Britt-Marie Wilén, Vatten Miljö Teknik
Xiaobo QuGeologi och geoteknik​

Biträdande professor  

Mohammad  Al-Emrani, Konstruktionsteknik
Claes AlénGeologi och geoteknik​​
Jelke  Dijkstra, Geologi och geoteknik
Paula Femenías, Byggnadsdesign
Jens  Forssén, Teknisk akustik
Yuliya  Kalmykova, Vatten Miljö Teknik​
Göran  Lindahl, Construction Management
​Oskar  Modin, Vatten Miljö Teknik
Jenny  Norrman,  Geologi och geoteknik
Thomas  Pettersson, Vatten Miljö Teknik​
Mario  Plos, Konstruktionsteknik
Sébastien  Rauch, Vatten Miljö Teknik
Nina Ryd, Byggnadsdesign
Angela  Sasic Kalagasidis, Byggnadsteknologi
Liane Thuvander, Arkitekturens teori och metod​
 

Konstnärlig professor

Cristiana CairaByggnadsdesign
Anna-Johanna Klasander, Stadsbyggnad
Jonas Runberger, Arkitekturens teori och metod
Walter Unterrainer, Byggnadsdesign
 

Docent  

Bijan  Adl-Zarrabi, Byggnadsteknologi
Jens  Ahrens, Teknisk akustik
Meta Berghauser Pont, Stadsbyggnad​
Martine  Buser, Construction Management
Ignasi Fernandez, Konstruktionsteknik​
Jorge Gil, Stadsbyggnad
Mathias  Gustafsson, Construction Management
Patrik  Höstmad, Teknisk akustik
Helén  Jansson, Byggnadsteknologi
Pär  Johansson, Byggnadsteknologi​
Johan Linton, Arkitekturens teori och metod
Vahid Nik, Byggnadsteknologi
Frank  Persson, Vatten Miljö Teknik
Mattias Roupé, Construction Management
Ekaterina  Sokolova, Vatten miljö teknik
Despoina Teli, Installationsteknik

Universitetslektor

Ayman Abed, Geologi och geoteknik
Mozhdeh Amani, Konstruktionsteknik​
Nils Björling, Stadsbyggnad
Mia Bondelind, Vatten miljö teknik

Lena Falkheden, Stadsbyggnad
Caroline Ingelhammar, Construction Management
Mats Karlsson, Geologi och geoteknik
Joosef Leppänen, Konstruktionsteknik
Torbjön  Lindholm, Installationsteknik
Daniel Norell, Arkitekturens teori och metod
Ingemar  Segerholm, Byggnadsteknologi
Marie Strid, Byggnadsdesign
Viktoria Sundquist, Construction Management
Anders  Trüschel, Installationsteknik

Forskarassistent  

Arezou Baba Ahmadi, Byggnadsteknologi​
Alexander Hollberg, Byggnadsteknologi
Robert Jockwer, Konstruktionsteknik
/Byggnadsteknologi
Dimosthenis Kifokeris, Construction Management
 

Tekniklektor  

Eva Amborg, Arkitekturens teori och metod
Anna Braide, Byggnadsdesign
Peter Christsensson, Arkitekturens teori och metod
Stefano Delia, Arkitekturens teori och metod
Mikael Ekegren, Byggnadsdesign
Björn Gross, Byggnadsdesign
Peter Lindblom, Arkitekturens teori och metod
Jonas Lundberg, Arkitekturens teori och metod​
Tabita Nilsson, Arkitekturens teori och metod
Joaquim Tarraso, Stadsbyggnad

Konstnärlig universitetslektor

Louise Didriksson, Stadsbyggnad
Henrik Markhede, Stadsbyggnad
Johanna Eriksson, Byggnadsdesign

Senior forskare

Marco Adelfio, Stadsbyggnad
Quan Jin, Byggnadsteknologi​
Andreas Lindhe, Geologi och geoteknik
Kathleen  Murphy, Vatten miljö teknik
Krystyna Pietrzyk, Byggnadsdesign
Rasmus RemplingKonstruktionsteknik
Leonardo  Rosado, Vatten miljö teknik
Ioanna Stavroulaki, Stadsbyggnad
Malgorzata Zboinska, Arkitekturens teori och metod

Forskare

Julia Fredriksson, Stadsbyggnad
Joanna Gregorowicz-Kipszak, Stadsbyggnad
Yutaka Goto, Byggnadsteknologi
Mikael Johansson, Construction Management
Jesper Knutsson, Vatten miljö teknik
Astrid Pieringer, Teknisk akustik
Mikael Viklund Tallgren, Construction Management
Yevheniya Volchko, Geologi och geoteknik

Konstnärlig lärare

Emilio Da Cruz Brandao, Stadsbyggnad
Maja Kovacs, Arkitekturens teori och metod
Shea Hagy, Byggnadsteknologi

Sidansvarig Publicerad: fr 03 jun 2022.