Våra professorer

Här presenteras, i alfabetisk ordning, samtliga professorer på Chalmers. Namnet är länkat till den enskilde forskarens personliga webbsida, som också innehåller kontaktinformation.

Chalmers har ett starkt intresse av att bygga länkar mellan högskolan och näringslivet och samhället i övrigt. Ett sätt att vidga högskolans egen kompetens är att engagera adjungerade professorer som kompletterar med sin specialistkompetens och erfarenhet utanför högskolevärlden. 2012 infördes även möjligheten att utse affilierade professorer, för att knyta expertkompetens inom något specifikt forskningsområde till Chalmers. En adjungerad professor ska ha sin huvudsakliga sysselsättning utanför högskolan. En affilierad professor har varit verksam på ett annat universitet eller högskola, i Sverige eller utomlands. I listan anges det med (adj) respektive (aff).

Se också:


Professorer i alfabetisk ordning

A

Susanne Aalto, radioastronomi (2013– )
Katarina Abrahamsson, analytisk kemi (2004– )
Thomas Abrahamsson, strukturdynamik (1997– )
Erik Agrell, kommunikationssystem (2013– )
Lilia Ahrné, livsmedelsteknik (adj) (2013–2016)
Bo Albinsson, fysikalisk kemi (2003– )
Yngve Albinsson, kärnkemi (adj) (2004–2004)
Claes Alén, tillämpning av statistiska metoder inom geotekniken (adj) (2003–2006)
Torgny Almgren, tillämpad optimering (adj) (2010–2013)
Alf-Erik Almstedt, flerfasströmning (2000– )
Alf Andersson, geometrisäkring (adj) (2010–2012) (2012–2014) (2014–2016) (2016–2018)
Bengt Andersson (1991– ) (prof emeritus)
Dan Anderson, elektromagnetik (prof emeritus) (2001–2015)
Mats Andersson, matematik (1999– )
Mats Andersson, polymerkemi (2008– ) (aff) (2016–2019)
Matts Andersson, produktutveckling (adj) (2013–2015) (2016–2018)
Thorvald Andersson, halvledarmaterial (professor emeritus)(2011– )

Joakim Andréasson, fysikalisk kemi (2016– )
Peter Andreksson, fotonik (2001– )
Hans-Olof Andrén, fysik (2001– )
Ulla Antonsson, arkitektur med inriktning mot form och teknik (adj) (2002–2005)
Peter Apell, fysik (2001– )
Arnold van Ardenne, radioastronomi (adj) (2006–2015)
Thomas Arts, software engineering (2009– )
Jan Askne, radarfjärranalys (prof emeritus) ( -2015)
Leif Asp, lätta kompositmaterial och strukturer (adj 2012–2015) (2015– )
Kåre Axell, nukleära safeguards (adj) (2012–2015)
Tor Aulin, informationsteori (2003–2012)
Christian Azar, hållbara energi- och materialsystem (2000– )

B

Claes Bankvall, byggnadsfysik (1997–2006)
Christopher Barret, datavetenskap (aff) (2013–2016)
Branislav Basara, computational fluid dynamics (adj) (2014–2017)
Victor Belitsky, radio- och rymdvetenskap (2006– )
Stefan Bengtsson, fasta tillståndets elektronik (2002– )
Sven Bengtsson, pulvermetallurgiska material för hållbar utveckling (adj) (2011–2017)
Tord Bengtsson, högspänningsteknik (adj) (2006–2015)
Rickard Bensow, hydrodynamik (2016– )
Viktor Berbyuk, mekaniska system (2001– )
Lars Bergdahl, vattenbyggnad (1995– )
Anna Bergek, innovationssystem och teknikpolitik (2016– )
Bengt Berglund, teknikhistoria (1999– )
Bo Berglund, mikrovågselektronik (adj) (2015–2018)
Sixten Berglund, truck longitudinal dynamics (adj) (2016–2019)
Bo Bergman, industriell kvalitetsstyrning (1999– )
Olof Bergstedt, tillämpad dricksvattenteknik (adj) (2007–2010)
Robert Berman, matematik (2013– )
Bo Berndtsson, matematik särskilt flerdimensionell komplex analys (1996– )
Thore Berntsson, energiteknik i kemisk processindustri (1996– )
Lina Bertling, uthålliga elkraftsystem (2009–2014)
Ana Betancour, stadsgestaltning (konstnärlig) (2008–2014)

Eugene Bezuglyi, fysik (aff) (2016–2019)
Monica Peterson Billger, arkitektur och visualisering (2015– )
Hans Björnsson, construction Systems Management (1987– )
John H Black, radioastronomi (1996– )
Lena Blom, hållbara vatten- och avsloppsförsöjningssystem (adj) (2013–2016)
Antal Boldizar, miljöanpassade polymera konstruktioner (2011– )
Math Bollen, elkraftsystem (adj) (2002–2003)
Anders Bondeson, elektromagnetisk fältteori (1995–2004)
Roy Booth, radioastronomi och astrofysik (prof emeritus) ( –2015)
Christer Borell, matematik (2010–2013)
Jan Bosch, mjukvaruutveckling (2011– )
Anders E Boström, mekanik (1986– )
Claes Breitholtz, reglerteknik (2009– )
Lars Brink, teoretisk elementarpartikelfysik (1986–2015) (prof emeritus)
Bill Bronx, elektronikproduktion (adj) (2011–2017)
Fredrik Bruzelius, fordonsdynamisk modellering och styrning (adj) (2014–2017)
Jan Bröchner, byggandets organisering, särskilt fastighetsförvaltning (1998– )
Lars Börjesson, kondenserade materiens fysik (1995– )
Sofia Börjesson, technology Management (2012– )

C

Claes Caldenby, arkitekturens teori och historia (2000– )
Jan Carlsson, elektromagnetisk beräkningsmetodik (adj) (2003–2015)
Christel Cederberg, miljösystemanalys (adj) (2012– )

Martin Cederwall, teoretisk fysik (2005– )
Ilan Chabay, Hasselblads professur i Public Learning and Understanding of Science (2009– )
Jiaxin Chen, materialens mikrostruktur (adj) (2013–2016)
Tord Claeson, fysik (1982– ) (prof emeritus)
Christina Claeson-Jonsson, byggandets produktionssystem (adj) (2012–2015)
Koen Lindström Claessen, datavetenskap (2015– )
Johan Claesson, matematisk byggfysik (1998–)
Erik Coelingh, mekatronik (adj) (2010–2016)
John Conway, observationell radioastronomi (2010– )
Ivica Crnkovic, Software Engineering ( – )

Kajsa Crona, boendets arkitektur (adj) (2016–2019)
Roberto Crocetti, träbroar (adj) (2008–2010)

D

Jaap Daalder, elkraftsystem (1993– )
Lars-Olof Dahlström, berganläggningsteknik (adj) (2012–2014) (2015–2017)
Jan-Olof Dalenbäck, installationsteknik, särskilt solenergianpassade system (2010– )
Lars Davidson, värmeöverföring (1995– )
Per Delsing, experimentell fysik med inriktning mot tunnling och enelektronik (1997– )

Christophe Demaziere, fysik (2016– )
Ingemar Denbratt, förbränningsmotorteknik med inriktning mot förbränningsprocesser med tillämpning på motorer (1998– )
Devdatt Dubhashi, datavetenskap (2014– )
Anna Dubois, industriell marknadsföring (2007– )
Peter Dybjer, datalogi (2000– )
Catharina Dyrssen, arkitektur och designmetodik (2013– )

E

Michael Edén, uthålligt samhällsbyggande (2002– )
Bo Egardt, reglerteknik (1989– )
Christian Ekberg, industriell återvinning (2007– ) samt Kärnkemi (2012– )
Annika Ekedahl, fysik (adj) (2012–2015)

Magnus Ekh, materialmekanik med inriktning mot cykliska problem (2016– )
Gunnar Elgered, elektrisk mätteknik (2001– )
Thomas Emanuelsson, mikrovågselektronik (adj) (2015–2018)
Dan Engström, form och Teknik (adj) (2006–2009)
Johan Engström, trafikantbeteende (adj) (2014–2017)
Olof Engström, fasta tillståndets elektronik (professor emeritus) (1984– )
Sven Engström, farmaceutisk teknologi (2001– )
Peter Enoksson, mikrosystem (2001– )
Lars O Ericsson, teknisk geologi med inriktning på naturresurser (2013– )
Lars-Erik Eriksson, kompressibel strömning (2002– )
Sten Eriksson, oorganisk materialkemi (2011– )
Thomas Eriksson, kommunikationssystem (2013– )
Sassan Etemad, tillämpad termofluid dynamik (adj) (2015–2018)
Brian M Evans, stadsgestaltning (1998– )
Andrew Ewing, analytisk kemi (2011– )

F

Martin Fabian, automation (2013– )
Per Fahlén, installationsteknik (2001– )
Gabriele Ferretti, teoretisk fysik (2008– )
Roger Flanagan, byggnadsekonomi (adj) (2007–2009)
Mikael Fogelström, teoretisk fysik, (2000– )
Christer Forsgren, industriell materialåtervinning (adj) (2011–2014)
Stig Franzén, människa-maskininteraktion (adj) (2008–2014) (2014–2017)
Wm James Frederick, bärkraftig kemiteknik (2001– )
Olof Friberg, fordonsmekanik (adj) (2002–2004)
Erik Fridell, marin miljöteknik (adj) (2008–2011) (2011–2014) (2014–2017)
Malcolm Fridlund, radioastronomi och astrofysik (aff) (2014–2015) (2015–2016) (2016–2017)
Sven Fristedt, byggnadsprogrammering för verksamhetskvalitet (1997–2005)
Peter Fröst, vårdbyggnad (konstnärlig) (2007–2019)
Colin Fudge, miljövetenskap (2001) samt stadsbyggnad (adj) (2016–2018)
Tünde Fülöp, fysik (2014– )
Christer Fureby, hydromekanik (adj) (2003–2006)

G

Lars-Erik Gadde, industriell marknadsföring (1989-- )
Bo Galle, optisk fjärranalys (2011– )
Paul Gatenholm, biopolymerteknologi (2000– )
Georgi Gaydadjiev, datorsystemteknik (2014– )
Spartak Gevorgian, mikrovågsteknik (2002– )
William K George, turbulens (2000– )
Tim Gordon, fordonsdynamik (2010-- )
Jan Grahn, mikrovågsteknik (2014– )
Ove Granstrand, industriell organisation och ekonomi (utsedd före 1992– )
Sten Gromark, modern arkitektur och boende (2010--)
Jonas Gräslund, installationsteknik (adj) (2013–2016)
Henrik Grönbeck, fysik (2016– )

Tomas Grönstedt, turbomaskiner (2016– )
Irene Yu-Hua Gu, signalbehandling (2008– )
Stanislaw M Gubanski, högspänningsteknik (1996– )
Tomas Gustavsson, bildanalys (2001– )
Lena Gustafsson, bioteknik (1999– )
Kent Gylltoft, betongbyggnad (1996– )

H

Carl-Eric Hagentoft, Byggnadsfysik (1993– )
Anders Hagson, Stadsbyggnad (konstnärlig) ( – )
Bengt Hagström, Polymera fibermaterial (adj) (2010–2016)
Lars Hallnäs, Interaktionsdesign (2005– )
Mats Halvarsson, Fysik (2014– )
Essam S Hamdi, Elmaskinteknik (2001– )
Christine Hammarling, Vårdarkitektur (adj) (2014–2017)
Peter Hansbo, Tekniska beräkningar (2009)
Jörgen Hansson, Programvaruteknik (2010–2014)
Simon Harvey, Industriella energisystem (2011– )
Per Hedelin, Informationsteknik (1972– )
Per Helander, Elektromagnetik (adj) (2005–2008)
Ola Henfridsson, Tillämpad IT (2011–2014)
Måns Henningson, Teoretisk fysik (2008– )
Paul Henry, Neutronspridning (adj) (2013–2016) (2016–2019)
Anne-Marie Hermansson, Strukturerade biomaterial (2007–2014)
Åke Hjalmarson, Radioastronomi (prof emeritus) ( –2015)
Paul Hockings, Medicinsk teknik (adj) (2012–2016)
John Holmberg, Fysisk resursteori (2006– )
Krister Holmberg, Teknisk ytkemi (1998– )
Birgitta Holmdahl, Arkitektur, bostadsplanering (1993– )
John Hughes, Datalogi (1992– )
Per Hyldgaard, teoretisk fysik (2016– )
Bo Håkansson, Medicinsk teknik (2007– )
Yngve Håland, Fordonssäkerhet (adj) (2003–2007)
Sverker Hård, Optisk fysik (adj) (2002–2004)
Olle Häggström, Matematisk statistik (2002– )
Reiner Hähnle, Datalogi (2002– )
Beate Hölmebakk, Arkitektur (2004– )
Fredrik Höök, Biologisk fysik (2007– )

I

Said Irandoust, kemiteknik (1999–2000)
Ola Isaksson, produkt- och produktionsutveckling (adj 2013–2016) (2015– )

J

Martin Nilsson Jacobi, komplexa system (2013– )
Bengt Jacobson, fordonsdynamik (2010– )
Per Jacobsson, fysik (2007– )
Staffan Jacobsson, forsknings- och teknikpolitik (1998– )
Peter Jagers, matematisk statistik (1974– ) (prof emeritus)
Susan Jagner, koordinationskemi (1998– )
Lotta Jakobsson, fordonssäkerhet (adj) (2010–2015)
Patrik Jansson, datavetenskap (2015– )
Ulf Janson, form och teknik (2000– )
Hrvoje Jasak, strömningslära (aff) (2013–2015)
Edward Jobson, katalys (adj) (1999–2008)
Hans Johannesson, maskinkonstruktion (2000–2015)
Christer Johansson, flexibel produktion (2003– )
Christer Johansson, fysik (adj) (2015–2018)
Jan Johansson, rymdgeodetisk mätteknik (adj) (2006–2015) (2016–2018)
Joakim Johansson, mikrovågsteknik (adj) (2002–2005)
Lars-Gunnar Johansson, oorganisk kemi (2005– )
Mats Johansson, logistik (2000– )
Morgan Johansson, tillämpad konstruktionsteknik (adj) (2014–2017)
Patrik Johansson, fysik (2016– )
Erland Johnson, marina konstruktioner (adj) (2009–2015)
Filip Johnsson, uthålliga energisystem (2001– )
Johan Jonasson, matematik (2015– )
Björn Jonson, fysik (1985– ) (prof emeritus)
Mats Jonson, kondenserade materiens fysik (1993– )
Patrik Jonsson, operations and Supply Chain Management (2008– )
Hendrikus Jos, mikroelektronik (adj) (2004–2016)
Lennart Josefson, hållfasthetslära (1999– )
Lars Josefsson, hållbar utveckling (professor of the practice) (2014–2016)
Lars Josefsson, antennsystem (adj) (2004–2006)
Per-Erik Josephson, byggandets management (2007–2016)
Bengt Järrehult, innovation engineering and management (adj) (2014–2017)
Bo Jönsson, högtemperatur korrosion (adj) (2013–2016) (2016–2019)

K

Fredrik Kahl, bildanalys (2013– )
Michael Kahnert, global miljömätteknik och modellering (adj) (2012–2014) (2015–2018)
Jacek Kaminski, bearbetningsteknik (adj) (2002–2017)
Nina Kann, organisk kemi (2015– )
Anders Karlsson, förbrännings- och sprejmodellering (adj) (2012–2015) (2015–2018)
Birger Karlsson, materialteknologi (1993– )
Johan Karlsson, tillförlitliga och robusta realtidssystem (2003– )
Magnus Karlsson, fotonik (2011– )
MariAnne Karlsson, människa-tekniksystem (2010– )
Mats Karlsson, bro- och anläggningskonstruktion (professor of the practice) (2016–2018)
Rolf Karlsson, experimentell strömningsmekanik (adj) (2000–2003)
Anders Karlström, reglerteknik (adj) (2011–2017)
Minna Karstunen, geoteknik (2012– )
Bengt Herbert Kasemo, teknisk fysik (2009–2014) (prof emeritus)
Per-Simon Kildal, antennsystem (1989–2016)
Anders Kinnander, tillverkningssystem (1999–2015)
Jari Kinaret, fysik (2008– )
Anna-Johanna Klasander, stadsbyggnad (professor of the practice) (2014–2017)
Carl Klason, polymera material (adj) (1993–1997)
Mendel Kleiner, teknisk akustik (1999–2013)
Uta Klement, materialteknik, särskilt elektronmikroskopi (1999– )
Robert Kliger, stål- och träbyggnad (2001– )
Christian Koch, byggproduktionsledning (2012– )
Erik Kollberg, teknisk elektronfysik (1979–2016) (prof emeritus)
Lucien Koopmans, förbränningssystem (adj) (2016–2019)
Sinisa Krajnovic, numeriska strömningssimuleringar (2015– )
Urban Kristiansson, industriell fordonsteknik (adj) (1999–2008)
Wolfgang Kropp, teknisk akustik med inriktning mot byggnadsakustik, buller och vibrationer (1998– )
Ulrich Krupp, materialens mikrostruktur (aff) (2015–2017)
Sergey Kubatkin, mesoskopisk fysik (2016– )
Anders Kullgren, trafiksäkerhet med inriktning på utvärdering av säkerhetssystem (adj) (2011–2014) (2014–2017)
Tania Kurko-Suonio, fysik, särskilt plasmafysik (aff) (2013–2016)
Tomas Kutti, materialintegrerad konstruktionsteknik (adj) (2004–2007)
Tomas Kåberger, industriell energipolitik (2012– )
Mikael Käll, fysik (2006– )

L

Leo Laine, lastvagnsdynamik (adj) (2013–2016)

Rikard Landberg, livsmedelsvetenskap (2016– )
Sarka Langer, installationsteknik (adj) (2016–2019)

Per Larsson-Edefors, datorteknik med inriktning på digitala system (2001– )
Anders Larsson, optoelektronik (1994– )

Fredrik Larsson, strukturmekanik (2016– )
Lars Larsson, marin hydromekanik (1994– )
Lars-Erik Larsson, farkoststrukturer (adj) (2000–2007)
Per Larsson, fiberteknologi (adj) (2003–2006)
Ragnar Larsson, beräkningsorienterad materialmekanik (2006– )
Stig Larsson, tillämpad matematik (2005– )
Sven Larsson, teoretisk kemi (2000–2016) (prof emeritus)
Bengt Lennartson, automation (1999– )
Anders Lenngren, vägars funktion, dimensionering och nedbrytning (adj) (2001–2004)
Anders Lie, fordonssäkerhet (adj) ( –2017)
Mattias Liefvendahl, hydrodynamik (adj) (2013–2016)
Per Lincoln, fysikalisk kemi (2013– )
Carl Lindberg, matematisk statistik med inriktning mot finansiell matematik (adj) (2015–2018)
Ulf Lindblom, bergbyggnadsteknik (1992– )
Astrid Linder, personskadeprevention (adj) (2016–2019)
Kristian Lindgren, komplexa system (2006– )
Åsa Lindholm Dahlstrand, innovationsbaserat entreprenörskap (adj) (2007–2010)
Hans Lingnert, livsmedelsvetenskap (adj) (2004–2007)
Mark Linne, förbränningsmotorteknik (2009– )
Mietek Lisak, elektromagnetik (2001–2014)
René Liseau, redioastronomi (2007– )
Andrej Litwin, högfrekvenselektronik (adj) (2000–2006)
Johan Liu, elektronikproduktion (1999– )
Yujing Liu, kraftelektronik (2013– )
Yueqiang Liu, elektromagnetik (adj) (2008–2011) (2011–2014) (2014–2017)
Bengt Ljungqvist, skyddsventilation (aff) (2012–2015)
Sten Ljungström, vetenskapskommunikation med inriktning molekylfysik (adj) (2008–2010)
Anders Logg, beräkningsmatematik (2013– )
Niklas Lorén, mikrostrukturens dynamik i mjuka material (adj) (2015–2018)
Kenth Lumsden, integrerade transportsystem (2000– )
Fredrik Lund, formlära (2000–)
Morten Lund, metod (konstnärlig) ( –2017)
Anders Lundbladh, framdrivningsteknik (adj) (2016–2019)
Björn Lundgren, inneklimatteknologi (adj) (1999–2004)
Roger Lundén, järnvägsmekanik (2007– )
Anders Lyngfelt, energiomvandlingsteknik (2003– )
Lars-Ove Lång, teknisk geologi (adj) (2011–2017)
Lennart Löfdahl, strömningsmekanik (2000– )
Ingemar Löfgren, materialintegrerad konstruktionsteknik (adj) (2012–2015)
Jan-Erik Löfroth, farmaceutisk yt- och kolloidkemi (adj) (1999–2008)
Hans Löfsten, teknikens ekonomiska analys (2007– )
Per Lövsund, trafiksäkerhet (1999– )

M

Scott MacKinnon, maritime human factors (2016– )

Björn Malbert, uthålligt samhällsbyggande (2001–2014)
Johan Malmqvist, produktutveckling (2005– )
Madhav Marathe, datavetenskap (aff) (2013–2016)
Lars Marcus, stadsbyggnad, ( – )
Jacques de Maré, matematisk statistik (1999– )
Mattias Marklund, fysik (2013– )
Anders Markstedt, infrastrukturplanering (professor of the practice) (2013–2015)
Aleksandar Matic, fysik (2015– )
Ann Mattsson, vattenreningsteknik (adj) (2013–2016)
Fabian Mauss, förbränningskemi (aff) (2014– )
Sally McKee, datorarkitektur (2016– )
Maureen McKelvey, innovationsekonomi (2002–2007)
Tomas McKelvey, signalbehandling (2006– )
Mike Middleton, petrofysik (1993– )
Ivan Mijakovic, systemmikrobiologi (2013– )
Nils Mjaaland, arkitektur (1997– )
Sverker Molander, miljösystem och risk (2016– )
Gregory Morrison, uthålliga akvatiska system (1999– )
David Muir Wood, geoteknik (aff) (2014–2016)
Donal Murtagh, global miljömätteknik (2000– )
Magnus Månsson, arkitektur med inriktning mot form och teknik (adj) (2009–2015)
Mika Määttä, stadsgestaltning (konstnärlig) (2007–2014)

N

Olle Nerman, matematisk statistik (1999– )
Jens Nielsen, tåg/spår-interaktion (adj) (2006–2015)
Jens B Nielsen, systembiologi (2008–2014)
Claes Niklasson, kemisk reaktionsteknik (2000– )
Bengt E W Nilsson, matematisk fysik med inriktning mot kvantfältteori och fundamentala växelverkningar (1996– )
Fredrik Nilsson, arkitekturteori (2009– )
Fredrik Nilsson, stadsbyggnad (2014– )
Håkan Nilsson, strömningslära (2015– )
Jan-Olof Nilsson, fysik (adj) (2000–2006)
Per-Olof Nilsson, fysik (1986–2006) (prof emeritus) (2006– )
Thomas Nilsson, fysik med speciell inriktning mot experimentell subatomär fysik (2009– )
Torbjörn Nilsson, elektronikbyggsätt (adj) (2015–2018)
Per Norberg, elkraftsystem (adj) (2009–2014)
Bengt Nordén, fysikalisk kemi (1979–2015)
Peter Nordin, komplexa system (adj) (2013–2016)
Hans Nordman, elektromagnetisk fältteori (2015– )
Bengt Nordström, datavetenskap (1974– )
Hans Norin, fordonssäkerhet (adj) (2005–2008)
Flemming Norrgren, projektledning (1999– )
Lars Nyborg, ytteknologi (2001– )
Magnus Nydén, ytkemi (2009– ) och Teknisk ytkemi (adj) (2013–2014)
Ola Nylander, bostadens arkitektur (konstnärlig) (2007–2016)
Henrik Nylén, fysik, särskilt nukleär teknik och reaktorfysik (adj) (2011–2016)
Göran Nyman, fysik (2006–2014)
Maria Nyström, design i urban utveckling (2009– )

O

Anders Odén, biostatistik (adj) (2005–2010)
Lars Olausson, energiteknik för massa- och pappersindustrin (adj) (2003–2006) (2007–2009) (2010–2012) (2013– ) (adj prof emeritus)
Hans Olofsson, radioastronomi (2005– )
Ingvar Olofsson, produktionsintegrerad konstruktionsmekanik (adj) (2002–2005)
Eva Olsson, experimentell fysik med inriktning mot analytisk materialfysik (2001– )
Gunnar Olsson, fordonsdynamik (adj) (2010–2015)
Gustaf Olsson, elteknik (adj) (2006–2007)
Karl-Gunnar Olsson, arkitektur och teknik (2013– )
Lisbeth Olsson, bioprocessteknik (2008– )
Louise Olsson, kemisk reaktionsteknik (2014– )
Peter Olsson, mekanik (2000– )
Kajsa-Mia Olsson-Holgers, kvalitetsutveckling (adj) (2013–2015)
Owe Orwar, biofysikalisk kemi (2000– )
Tony Ottosson, kommunikationssystem (2006– )

P

Oleg Pajalic, kemiteknik (adj) (2015–2018)

Anders Palmqvist, materialkemi (2009– )
Itai Panas, teoretisk Kemi (2008– )
Michael Patriksson, tillämpad matematik (2004– )
Imre Pazsit, nukleär teknik (1991–2015)
Karsten Pedersen, geovetenskaplig mikrobiologi (adj) (2012–2015)
Shia-Hui Peng, numerisk strömningslära (adj) (2006–2014)
Christer Persson, materialteknologi (2009– )
Mats Persson, fysik (2001-2012) samt därefter (aff) (2013–2015)
Michael Persson, silikakemi (adj) (2012–2015) (2015–2018)
Mikael Persson, biomedicinsk elektromagnetik (2006– )
Ulf Persson, matematik (1989– )
Hans Petersson, strukturmekanik för byggnadskonstruktioner (1997– )
Björn Anders Pettersson Reif, turbulensmodellering (adj) (2003–2009)
Hans-Erik Pettersson, trafikpsykologi (adj) (2006–2009)
Ove Pettersson, transportsektorns innovationssystem (adj) (2006–2009)
Bengt Pipkorn, skyddsystemteknik (adj) (2016–2019)
Juha Plunt, vibroakustik (adj) (1993–2001)

R

Ulrike Rahe, Industridesign (2003– )
Henrik Ramebäck, Kärnkemi (adj) (2010–2016)
Bengt Ramne, Konceptutveckling av fartygssystem och offshoreinstallationer (prof of the practice) (2014–2017)
Anders Rasmuson, Kemiteknik (1990– )
Michael Regan, Fordonssäkerhet (adj) (2008–2011)
Mikael Rigdahl, Polymera konstruktionsmaterial (1999– )
Anders Rindby, Fysik, särskilt tillämpad röntgenmikroanalys (adj) (2008–2010)
Jonas  Ringsberg, Marina strukturer (2014– )
Holger Rootzén, Matematisk statistik särskilt tillförlitlighetsteori och statistisk kvalitetsstyrning (1993– )
Bengt-Göran Rosén, Funktionella ytor (adj) (2006–2014)
Lars Rosén, Teknisk geologi (2010– )
Jan Rosvall, (–2012)
Grigori Rozenblioum, Matematik (1999–2015)
Halina Rubinsztein-Dunlop, Fysik (aff) (2013–2015)
Staffan Rudner, Mikrovågsteknik (2006–2009)
Kenneth Runesson, Materialmekanik (1993) Byggnadsmekanik (2002–)
Olle Rutgersson, Skeppsteknik (2002–2014)
Igor Rychlik, Matematisk statistik (2007– )
Rodney Rychwalski, Polymera material och kompositer (prof emeritus) (2012–2015)
Christine Räisänen, Organisation och kommunikation (2013– )

S

Andrei Sabelfeld, datavetenskap (2013– )
Ibrahim Sadik, bearbetningsteknik med särskild inriktning på verktygskoncept och materialbeteende (adj) (2010–2015)
Serik Sagitov, matematisk statistik (2015– )
Per Salberger, matematik (2007– )
Ann-Sofie Sandberg, livsmedelsvetenskap med inriktning mot biologisk processteknik (1997– )
Ulf Sandberg, däck- och vägbanebuller (adj) (2002–2005)
Björn Sandén, innovation och hållbarhet (2015– )
David Sands, datavetenskap (2001– )
Annika von Schéele, arkitektur (adj) (2007–2008)
Joakim Scheuren, aktiv bullerbekämpning (adj) (2004–2016)
Roland W Scholz, miljövetenskap (2000– )
Simone Sebben, fordonsaerodynamik (adj) (2011–2014) (2014–2017)
Mary Sheeran, datalogi (1999– )
Vitaly Shumeiko, teoretisk fysik (2008– )
Lembit Sihver, kärnkemi (2002–2015), därefter fysik (aff) (2016–2019)
David Simpson, globala miljömätningar och modellering (adj) (2008–2017)
Göran Sjöberg, materialteknik med inriktning flygmotormaterial (adj) (2005–2013)
Jonas Sjöberg, mekatronik (2001– )
Alf Sjölander, statistisk fysik (1971– ) (prof emeritus)
Sören Sjölander, innovationsteknik (1993– )
Bengt Arne Sjöqvist, vårdinformatik (adj) (2004–2013) samt (Professor of the practice) (2013–2016)
Peter Sjövall, biologisk fysik (adj) (2009–2015)
Gunnar Skarnemark, kärnkemi (2001– )
Erik Skog, material och processer för industriell energiomvandling, (adj) (2006–2009)
Magnus Skoglundh, katalys (2008– )
Jan Smith, datalogi (2000– )
Roland Sottek, psykoakustik (adj) (2016–2019)
Bassam Soussi, biomedicin (adj) (2002–2005)
Kastriot Spahiu, kärnkemi (adj) (2007–2016) (2016–2019)
Mats Stading, materialteknik särskilt biopolymerer (adj) (2003–2017)
Johan Stahre, produktionssystem (2009– )
Jan Stake, terahertzelektronik (2011– )
Bengt Steen, miljövetenskap (adj) (1995–2007)
Britt-Marie Steenari, industriell materialåtervinning (2013– )
Jeffrey Steif, matematik (1998– )
Einar Steingrimsson, matematik (2004– )
Per Stenström, datorarkitektur (1995– )
Krystyna Stiller, fysik (2006–2014)
Erik Ström, kommunikationssystem (2006– )
Knut Strömberg, stadsutveckling (2005– )
Lars Strömberg, förbrännings- och förgasningsprocesser (1998– )
Alexander Styhre, industriell verksamhetsutveckling (2008– )
Neeraj Suri, tillförlitliga och robusta realtidssystem (1999– )
Anders Svensson, arkitekturens ledarskap och management (professor of the practice) (2015–2017)
Arne Svensson, kommunikationssystem (1993– )
Jan-Erik Svensson, materialkemi (2010– )
Jan Olof Svensson, analytisk kemi (adj) (2015–2018)
Lars-Erik Svensson, fysik särskilt svetsförbands mikrostruktur (adj) (2004–2006)
Mats Svensson, personskadeprevention (2013– )
Thomas Svensson, matematisk statistik (adj) (2010–2013)
Jan Swenson, fysik (2006– )
Aila Särkkä, matematisk statistik (2015– )
Rikard Söderberg, produkt- och produktionsutveckling (2006– )

T

Ziad Taib, biostatistik (adj) (2004–2007) (2013–2016) (2016–2019)
Mino Takashi, mikrobiologisk hantering av avloppsvatten (2002– )
Luping Tang, byggnadsmaterial (2016– )
Hans Theliander, skogsindustriell kemiteknik (1999– )
Torbjörn Thiringer, tillämpad kraftelektronik (2009– )
Tomas Thorvaldsson, fysik (professor of the practice) (2015–2018)
Henrik Thunman, termokemisk omvandling (2015– )
Anders Thölén, materialfysik (1993– )
Staffan Toll, fiberbaserade material (1995– )
Anne-Marie Tillman, miljösystemteknik (2000– )
Claes Tingvall, trafiksäkerhet (adj) (2011–2017)
Larry Toups, design för extrema miljöer (adj) (2012–2015)
Philippas Tsigas, datavetenskap (2009– )
Odd Tullberg, dataintegrerad konstruktionsmekanik (adj) (1997–2003)

U

Lars Ulander, Radarfjärranalys (adj 1999–2014) (2014– )
Peter Ullmark, Arbetslivets bebyggelse (1998– )
Tore M Undeland, Kraftelektronik (2003– )

V, W

Mattias Wahde, tillämpad artificiell intelligens (2015– )

Göran Wahnström, Fysik (2001– )
Holger Wallbaum, Uthålligt samhällsbyggande (2012– )
Lars Walldén, Fasta tillståndets fysik (1993–2016)
Lennart Vamling, Tillämpad termodynamik och värmeöverföring (2004– )
Christer Wannheden, Byggnadsekonomi (2005–2008)
Anders Vedin, Ekonomi och organisation inom medicinska tekniker (1998– )
Göran Wendin, Teoretisk fysik (2000– )
Bernt Wennberg, Matematik (2004– )
Olof Wennerström, Organisk kemi (1994– )
Sven Werner, Fjärrvärme (adj) (1999–2006)
David Whalley, Energieffektiv databearbetning (aff) (2012–2015)
Mats Viberg, Sigalbehandling (1993– )
Hans-Olof Vickes, Komponentmodeller och tillhörande kretsar i mikrovågssystem (adj) (2006–2015)
Trent Victor, Interaktionsdesign (adj) (2013–2014), olycksfallsprevention (adj) (2014–2016)
Erland Wikborg, Mikroelektronik och nanovetenskap (adj) (2001–2004)
Katarina Wilhelmsen Rolander, Subatomär fysik (adj) (2003–2006)
Gert Wingårdh, Arkitektur (konstnärlig) (2007–2017)
Dag Winkler, Fysik (2003– )
Anders Winnberg, Radioastronomi (prof emeritus) ( –2015)
Jac Wismans, Fordonssäkerhet (adj) (2007–2010)
Bengt Wittgren, Farmaceutisk polymerkemi (adj) (2008–2011)
Wouter Vlemmings, radioastronomi (2015– )
Claes Wohlin, Programvaruteknik (2005– )
Marina Voinova, Fysik (aff) (2014–2017)
Rolf Wolff, Miljömanagament (2000– )

Y

Klas Yhland, Mikrovågsteknik (adj) (2012–2015)
Anders Ynnerman, Visualisering (aff) (2013–2016)

Z

Hector Zelaya de la Parra, Kraftelektronik (adj) (2012–2014)
Genkai Zhang, matematik (2015– )
Vladimir Zhdanov, Fysik (aff) (2013–2017)
Mikhail Zhukov, Fysik (2005– )
Herbert Zirath, Höghastighetselektronik (2000– )
Igor Zoric, Fysik (2011– )
Sergei Zuyev, Matematisk statistik (2009– )

Å

Pär Åhlström, Industriell verksamhetsutveckling (adj) (2003–2007)
Leif Åhman, Skogsindustriell kemiteknik (adj) (2013–2016)

 

Ö

Lars Öhrström, Oorganisk kemi (2011– )
Roland Örtengren, Produktionssystem (1990– )

 



Sidansvarig: Anita Fors anita.fors@chalmers.se

Publicerad: to 14 okt 2010. Ändrad: fr 14 jul 2017