Lars-Erik Eriksson, Kompressibel strömning

Lars-Erik Eriksson
Strömningslära
lars-erik dot eriksson at chalmers dot se
+46 31 772 14 17
Lars-Erik Eriksson utsågs till professor i kompressibel strömning den 1 september 2002.

Han är född i Uppsala 1950, studerade vid Uppsala universitet och avlade civilingenjörsexamen inom området teknisk fysik vid tekniska fakulteten 1974. Efter en tid i arbetslivet återupptogs studierna med forskarutbildning vid Uppsala universitet, som ledde till filosofie doktorsexamen 1984 inom området teknisk databehandling (scientific computing).

Efter några år som gästforskare i USA (NASA Langley Research Center i Virginia) och Norge (Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet i Trondheim) anställdes Lars-Erik Eriksson vid Volvo Aero Corporation i Trollhättan 1988. Han utsågs till adjungerad professor i numerisk strömningssimulering vid Chalmers 1 oktober 1993 och har sedan dess verkat för att bygga upp en forskargrupp med inriktning mot numerisk simulering av kompressibel strömning, inklusive tillämpningar inom turbomaskiner, aero-akustik, förbränning och termo-akustik.

Sammanfattning av forskning

Lars-Erik Erikssons forskning är inriktad mot utveckling av numeriska beräkningsmetoder för kompressibel strömning i allmänhet och tillämpningar inom flygmotor- och raketmotorområdet i synnerhet. Inom flygmotor-området är det speciellt analysen av den instationära strömningen i kompressorer och turbiner som är utmaningen, men nya skärpta bullerrestriktioner för den civila flygtrafiken har även fört fram aero-akustik som ett högaktuellt ämnesområde. Ständigt nya krav på reducerade emissioner har även lett till att områden såsom förbränning och termo-akustik är synnerligen viktiga. Inom raketmotor-området är det speciellt högprestanda-turbiner för bränslepumpar och munstycken med kemiskt reagerande gasströmmar som är drivande tillämpningar. Inom propulsionsområdet kan även nämnas PDE (Pulse Detonation Engine), en helt ny framdrivningsteknologi där Sverige ligger väl framme i forskningsfronten. Här sätts beräkningsmodellerna på hårda prov eftersom de måste hantera olika kombinationer av förbränningsfronter och kompressionsstötar. Som exempel på aktuella forskningsaktiviteter kan nämnas:
  • Numerisk beräkning av jetstråle-buller (nationellt och EU-samarbete)
  • Beräkningsmetod för turbin-buller (planerat nationellt och EU-samarbete)
  • Beräkningsmetod för instationära rotor-stator effekter i turbomaskiner (nationellt samarbete)
  • Analys av interferens mellan stötar och turbulenta gränsskikt (nationellt samarbete)
  • Numerisk simulering av bränslespray och förbränning i Dieselmotor (nationellt samarbete)
Arbetet bedrivs i nära samverkan med andra forskargrupper inom Sektionen för Maskinteknik vid Chalmers, speciellt Institutionen för termo- och fluiddynamik, samt med Volvo Aero Corporation i Trollhättan. Ytterligare information om Lars-Erik Erikssons forskning