Fallstudien 2007 ges i samarbete med Tjörns kommun. Tjörn står idag inför ett antal utmaningar som är avgörande för öns framtid:
-
Hur utvecklar man en hållbar turism som bidrar till ett livskraftigt samhälle året runt?
-
Hur kan man förbättra tillgängligheten till och från Göteborg och samtidigt minska utsläppen av växthusgaser?
-
Hur åstadkommer man en levande landsbygd?
-
Hur planerar man samhällsbyggnaden i en kommun där inflyttning ofta sker till "nya" tätorter och landsbygdsområden i norr, samtidigt som andelen åretruntboende minskar i de "gamla" kustorterna i söder?
-
Hur mobiliserar man kommunens invånare till att aktivt deltaga i en hållbar samhällsförändring?
Fallstudien 2007 syftar till att identifiera, formulera, utvärdera och presentera framtidsscenarier för hållbar utveckling på Tjörn, under handledning av ett tvärvetenskapligt lärarteam från Göteborgs universitet och Chalmers.
Under 10 intensiva veckor arbetar studenterna självständigt i en eller flera projektgrupper och ges möjlighet att utveckla färdigheter i analys av komplexa problem, projektledning och samordning, muntlig och skriftlig presentation samt tvärvetenskapligt samarbete.
Handledare för fallstudien 2007 på Tjörn:
- Per Knutsson, Humanekologi, institutionen frö globala studier, Göteborgs universitet
- Madelene Ostwald, Naturgeografi, Institutionen för Geovetenskaper, Göteborgs universitet.
Övriga personer i fallstudiens lärarteam:
- Elisabet Undén, Institutionen för radio- och rymdvetenskap, Chalmers
- Knut Strömberg, Institutionen för arkitektur, Chalmers
- Jaan-Henrik Kain, Institutionen för arkitektur, Chalmers
- Ulf Ernstson, Kulturgeografiska institutionen, Göteborgs universitet
- Michael Koucky, miljökonsult, Koucky and Partners AB
Läs mer:
Artikel om fallstudien 2007, Göteborgs universitets nyheter 070211
Fokus på en hållbar framtid för Tjörn
Ladda ner slutrapporten som pdf
Artikel: Environmental Education Research
- Participation, value rationality and mutual learning in transdisciplinary knowledge production for sustainable development
Merritt Polk; Per Knutsson, School of Global Studies, Gothenburg University, Gothenburg, Sweden