Ramverk för utveckling av Androidanpassade webbapplikationer

Bakgrund

Idag är applikationer till smartphones hetare än någonsin. På tre år har omsättningen inom branschen gått från nästan noll till att detta år uppskattas närma sig 15 miljarder dollar. Alla vill ge sig in på marknaden och skapa nästa stora succé-app. Kastar man ett öga på apparna som finns är det många som inte är så avancerade, de flesta skulle kunna fungera lika bra om inte bättre som en webbsida. Samtidigt finns det mobilanpassade webbsidor som är väldigt skickligt gjorda, där det enda som saknas är integrationen med telefonen.

Steget från webbutveckling till applikationsprogrammering är fortfarande stort och det är definitivt två utvecklingssätt som skulle kunna vävas tätare samman och därmed bli ännu bättre.

Projekt-/problembeskrivning

Möjliggöra för webbutvecklare att skapa webbapplikationer för mobila plattformar och samtidigt kunna använda sig av det mobila operativsystemets styrkor.

Projektkod DATX02_1221
Målgrupp D, IT
Gruppstorlek 4-6
Speciella förkunskapskrav
Objektorienterad programmering. Intresse av utveckling för mobila plattformar, Java, Webbutveckling, JavaScript
Handledare

Förslagslämnare:

Mattias Appelgren (Student, garantiplats)

Institution Data- och informationsteknik
Uppdaterad: 02 november 2011

 SÖK


Exjobb?
Har ditt företag förslag på exjobb att anmäla, skicka ett email!
DATA- OCH INFORMATIONSTEKNIK - Chalmers tekniska högskola och Göteborgs universitet - 412 96 Göteborg
Telefon: 031-772 1000